Logo Przewdonik Katolicki

Kościół łączy niebo z ziemią

PK
Fot.

W niedzielę 25 września wierni z parafii pw. Matki Boskiej Pocieszenia w Bielewie obchodzili dzień narodzin swojego kościoła parafialnego.

W niedzielę 25 września wierni z parafii pw. Matki Boskiej Pocieszenia w Bielewie obchodzili „dzień narodzin” swojego kościoła parafialnego.

 

Tego dnia bowiem w nowo wybudowanym kościele w Bielewie (dekanat krzywiński) abp Stanisław Gądecki przewodniczył uroczystej Mszy św. (na zdjęciu), podczas której konsekrował tę świątynię, namaszczając jej ołtarz i ściany olejem Krzyżma św. Tym samym przeznaczona została ona już na stałe na wyłączną służbę Bożą.

– Dzień poświęcenia świątyni nazywamy dies natalis, czyli dniem narodzin danego kościoła, bo właśnie dzięki poświęceniu może on w pełni nazywać się domem Bożym i nim faktycznie się staje” – wyjaśnił w wygłoszonej homilii abp Gądecki podkreślając, że każdy poświęcony budynek kościelny powinien objawiać tożsamość Kościoła, gdyż jest on „obrazem Kościoła duchowego”. Jednocześnie zwrócił uwagę, że kościół jako miejsce szczególnej łaski, które łączy niebo z ziemią, ma on za zadanie jednoczyć ludzi z Bogiem i między sobą, a także uświęcać modlących się w nim ludzi. – Poświęcenie świątyni jest wydarzeniem, podczas którego człowiek zaczyna też lepiej rozumieć, że żyje wyłącznie dla Boga, że jest poświęcony Bogu – stwierdził arcybiskup, dodając, że „Chrystus pragnie uświęcenia każdego z nas pośród naszych codziennych zajęć”. – Ziemia jest niczym innym, jak drogą do nieba, a życie każdego wierzącego, pomimo swojego ciężaru i ograniczeń, jest prawdziwą świątynią, w której powinien mieszkać Duch Święty – zauważył kaznodzieja.

– Ciesząc się z konsekracji naszego kościoła parafialnego, prośmy Boga, aby ta świątynia służyła nam i następnym pokoleniom w drodze do domu Ojca – mówił ks. kanonik Tadeusz Maćkowiak, bielewski proboszcz, do zgromadzonych na uroczystości parafian i osób zaangażowanych w powstanie tej świątyni, dziękując im jednocześnie za ich trud, ofiarność i zaangażowanie w powstanie tego Bożego dzieła.

BT

 

 

Do czasu, kiedy abp Antoni Baraniak ustanowił w 1975 r. w Bielewie samodzielny ośrodek duszpasterski, należało ono do parafii oo. benedyktynów w pobliskim Lubiniu. Jednak już wcześniej, od 1955 r., mieszkańcy wsi mieli własną kaplicę, na którą przeznaczono salę należącą do państwa Józefy i Szczepana Kieroniów. Zarządcą ośrodka został ks. kanonik Tadeusz Maćkowiak, obecny proboszcz parafii erygowanej w 1979 r. przez abp. Jerzego Strobę. Budowę kościoła parafialnego rozpoczęto w 1987 r.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki