Logo Przewdonik Katolicki

Cały świat chwalił Boga

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Multimedialne życzenia i kolędy misyjne z Chorwacji, Francji, Kanady, Madagaskaru, Meksyku, Republiki Centralnej Afryki oraz występy bydgoskich artystów zostały zaprezentowane podczas niecodziennego koncertu Kolędy świata u duchaczy.

Multimedialne życzenia i kolędy misyjne z Chorwacji, Francji, Kanady, Madagaskaru, Meksyku, Republiki Centralnej Afryki oraz występy bydgoskich artystów zostały zaprezentowane podczas niecodziennego koncertu „Kolędy świata u duchaczy”.

 

Spotkanie, które odbyło się wieczorem 6 stycznia w bydgoskim Kościele Rektorskim Zgromadzenia Ducha Świętego, zgromadziło setki osób.

 

Po pierwsze – wzbogacenie

„Cały świat śpiewa kolędy! Poczuj międzynarodowy klimat świąt podczas koncertu…” – tak brzmiała jedna z zachęt do udziału w tym niezwykłym kolędowaniu. – Na pewno takie spotkanie nas wzbogaca. Przybliża kultury krajów z różnych kontynentów. Sprawia, że ludzie stają się sobie bliżsi – powiedział przełożony polskiej prowincji Zgromadzenia Ducha Świętego o. Andrzej Wichowski CSSp.

Kapłan dodał, że ze względu na możliwości komunikacyjne, możliwości przemieszczania się czy środki masowego przekazu, świat wydaje się coraz mniejszy. Często jednak wcale nie jest nam bliższy. – Z chwilą, kiedy mamy bezpośredni kontakt chociażby z kolędami innych narodów, misjonarzami, wszystko to staje się jakby namacalne, jakby na wyciągnięcie ręki. Mamy szansę, aby bardziej duchowo spotkać sie z ludzi mieszkającymi w całkowicie odległych zakątkach ziemi  – stwierdził o. Andrzej Wichowski CSSp.

Koncert to okazja do poznania innych krajów, ich kultur, zwyczajów świątecznych oraz trudnych warunków, w których na co dzień pracują misjonarze. – Moje pierwsze święta poza Polską były smutne. W Afryce brakowało zimy, opłatka, karpia, życzeń, prezentów. Była jednak radość z tego, że Pan Jezus się narodził, przyszedł i do białych, i do czarnych. Po co nam takie kolędowanie? Chyba po to, żeby zobaczyć, że chrześcijaństwo jest jednością – podkreślił o. Józef Zwoliński CSSp, który przez dziewięć lat pracował m.in. w Senegalu.

 

Po drugie – poczucie inności

W kolędowaniu wziął udział o. Lazare Sowah ze Zgromadzenia Misjonarzy Kombonianów Serca Jezusowego – wyświęcony 12 sierpnia 2006 r. Duchowny, który pochodzi z Togo (położonego w zachodniej Afryce nad Zatoką Gwinejską), pracuje od dwóch lat w Polsce. Pełni posługę w animacji misyjnej i duszpasterstwie powołaniowym. – W moim kraju nigdy nie ma temperatury poniżej zera, więc jest mi tutaj bardzo zimno. Przyzwyczajam się do tego klimatu, choć nie jest to łatwe. Nauczyłem się języka polskiego, a jestem tutaj dopiero dwa lata – opowiadał.

O. Lazare podkreślił, że okres Bożego Narodzenia w Togo jest świętem bardzo rodzinnym. – Nie dzielimy się jak w Polsce opłatkiem. Mamy jednak czas dla każdego człowieka. Najważniejsze jest to, aby być na Mszy św., bo w ten dzień modlimy się za rodziny. Wtedy mocniej niż w inne dni czujemy, że Kościół nie jest dla nas tylko zwykłym budynkiem. To wspaniałe chwile bycia razem, ale i pojednania – dodał duchowny.

„Kolędy świata u duchaczy” to także okazja do zorganizowania akcji pomocowej na rzecz współbraci misjonarzy. Zebrane pieniądze są przekazywane do najbardziej potrzebujących placówek. Wszystko odbywa się przy wielkim zaangażowaniu ludzi świeckich. – Takie kolędowanie jak najbardziej wzbogaca. To otwarcie się na nowe kultury oraz możliwość zobaczenia, jak wygląda Boże Narodzenie na innych kontynentach, tam, gdzie podjęli pracę nasi ojcowie. To ważne, aby i nasza kultura mogła dostrzec tamto bogactwo. Pragniemy poczuć tę inność – powiedziała Joanna Niezgódka.

We wspólne śpiewanie włączyły się także grupy wokalne – Mezza Voce, Jurek Paterski C.Club, Zespół Muzyki Dawnej Concentus, Collegium Vocale, Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie”, Zespół romski „Romano-Dzipen”, a także studenci WSD Zgromadzenia Ducha Świętego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki