Logo Przewdonik Katolicki

Nie wszystko zależy od nas

Marcin Jarzembowski
Fot.

Stajemy wobec tajemnicy, która mówi nam, że nie wszystko od nas zależy powiedział bp Jan Tyrawa. 28 sierpnia przewodniczył Mszy św. w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Białych Błotach, która zainaugurowała gminne dożynki.

– Stajemy wobec tajemnicy, która mówi nam, że nie wszystko od nas zależy – powiedział bp Jan Tyrawa. 28 sierpnia przewodniczył Mszy św. w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Białych Błotach, która zainaugurowała gminne dożynki.

 

Biskup zwracając się do zebranych, nawiązał do niedzielnej liturgii słowa. Podkreślił znaczenie daru i ofiary, jakie człowiek ma składać samemu Bogu. – Znakiem tej ofiary, pewnym jej urzeczywistnieniem, pokazaniem na zewnątrz światu, ma być każdorazowe uczestniczenie w Eucharystii. Dlatego dzisiaj ta ofiara przyjmuje szczególny kształt i formę corocznego dziękczynienia za wszelkie dary, które otrzymaliśmy od ziemi – matki ziemi, która nieustannie rodzi nowe plony, aby człowiek miał czym się pożywiać – powiedział.

Modlitwa zgromadziła przedstawicieli władz oraz wiernych. Bp Tyrawa dokonał również poświęcenia wieńców z różnych sołectw. – Nie mamy dużo ziemi uprawnej. Dlatego nasze dożynki zmieniają charakter. Są połączone z promocją przedsiębiorczości. Pokazujemy inne produkty naszych inwestorów i rolników, za które także Bogu dziękujemy – powiedziała wójt gminy Białe Błota Katarzyna Kirstein-Piotrowska.

Wojciech Rafiński pochodzi z Prądocina (gmina Nowa Wieś Wielka). Razem z bratem prowadzi gospodarstwo hodowlane. – Jest to głównie bydło mleczne. Mijający rok nie był łatwy, chociażby ze względu na aurę. Jednak dzięki Bogu udało nam się te plony zebrać i może tegoroczne żniwa okażą  lepsze niż w roku ubiegłym – podkreślił.

Dożynki powiatowe i gminne w Białych Błotach wpisały się w tradycyjne święto plonów. Jednym z istotnych jego elementów było wniesienie i rozdzielenie przez starostów chleba upieczonego z tegorocznej mąki. Oprawa muzyczna oraz dekoracje wieńców nawiązywały do tradycji folklorystycznych.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki