– Stajemy wobec tajemnicy, która mówi nam, że nie wszystko od nas zależy – powiedział bp Jan Tyrawa. 28 sierpnia przewodniczył Mszy św. w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Białych Błotach, która zainaugurowała gminne dożynki.
Biskup zwracając się do zebranych, nawiązał do niedzielnej liturgii słowa. Podkreślił znaczenie daru i ofiary, jakie człowiek ma składać samemu Bogu. – Znakiem tej ofiary, pewnym jej urzeczywistnieniem, pokazaniem na zewnątrz światu, ma być każdorazowe uczestniczenie w Eucharystii. Dlatego dzisiaj ta ofiara przyjmuje szczególny kształt i formę corocznego dziękczynienia za wszelkie dary, które otrzymaliśmy od ziemi – matki ziemi, która nieustannie rodzi nowe plony, aby człowiek miał czym się pożywiać – powiedział.
Modlitwa zgromadziła przedstawicieli władz oraz wiernych. Bp Tyrawa dokonał również poświęcenia wieńców z różnych sołectw. – Nie mamy dużo ziemi uprawnej. Dlatego nasze dożynki zmieniają charakter. Są połączone z promocją przedsiębiorczości. Pokazujemy inne produkty naszych inwestorów i rolników, za które także Bogu dziękujemy – powiedziała wójt gminy Białe Błota Katarzyna Kirstein-Piotrowska.
Wojciech Rafiński pochodzi z Prądocina (gmina Nowa Wieś Wielka). Razem z bratem prowadzi gospodarstwo hodowlane. – Jest to głównie bydło mleczne. Mijający rok nie był łatwy, chociażby ze względu na aurę. Jednak dzięki Bogu udało nam się te plony zebrać i może tegoroczne żniwa okażą lepsze niż w roku ubiegłym – podkreślił.
Dożynki powiatowe i gminne w Białych Błotach wpisały się w tradycyjne święto plonów. Jednym z istotnych jego elementów było wniesienie i rozdzielenie przez starostów chleba upieczonego z tegorocznej mąki. Oprawa muzyczna oraz dekoracje wieńców nawiązywały do tradycji folklorystycznych.