Logo Przewdonik Katolicki

Boże, błogosław!

Dariusz Racinowski
Fot.

Wakacje dobiegają końca. Wiem, że są uczniowie cieszący się z powrotu do szkoły; wiem i o takich, którzy już 1 września zaczną odliczać dni do… choćby ferii zimowych. Jedni i drudzy rozpoczną rok szkolny w imię Boże Eucharystią. Taki porządek istnieje w znaczącej większości szkół w Polsce.


Wakacje dobiegają końca. Wiem, że są uczniowie cieszący się z powrotu do szkoły; wiem i o takich, którzy już 1 września zaczną odliczać dni do… choćby ferii zimowych. Jedni i drudzy rozpoczną rok szkolny – w imię Boże – Eucharystią. Taki porządek istnieje w znaczącej większości szkół w Polsce.

 

 

 

W Brdowie tradycja inauguracji roku szkolnego Mszą św. sięga okresu międzywojennego. Po wojnie, 4 września 1945 r., w brdowskim kościele parafialnym św. Wojciecha BM odprawiona została Eucharystia w intencji i z udziałem miejscowych uczniów. Z zapisków w kronice szkolnej wynika, że tak samo było w latach następnych, do 1950 r. włącznie. Walcząc z Kościołem, sukcesywnie wdrażając „światopogląd naukowy”, a właściwie program powszechnej ateizacji, komunistyczne władze nakazały usunięcie symboli religijnych ze szkół, z programu nauczania zniknęła katecheza, którą odtąd prowadzono przy kościele. Oficjalnie uczniowie i nauczyciele nie mogli uczestniczyć we Mszy św. 1 września, z prośbą o Boże błogosławieństwo w nauce i pracy. Na szczęście to już przeszłość.

Do dawnej pięknej tradycji powrócono na początku lat 90., kiedy katecheza powróciła do szkół. Od tamtej pory, co roku, w dniu rozpoczęcia nauki po wakacjach, uczniowie, ich rodzice i nauczyciele uczestniczą w porannej Eucharystii odprawianej w sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie. Zbierają się przed kościołem, witają, wymieniają grzeczności, czasem dziwią się, jak „przez te dwa miesiące” zmężniał czy urósł któryś z uczniów. Widoczna jest radość ze spotkania.

Ławy kościelne zapełniają maluchy, nasze przedszkolaki; dalej – dzieci ze szkoły podstawowej, za nimi młodzież gimnazjalna. Eucharystia ma bogatą, okolicznościową oprawę. W procesji z darami dyrektor szkoły niesie dziennik, a nauczyciel polonista – podręcznik mowy ojczystej. Dary te, jako symbole szkoły i nauki, pozostają na ołtarzu Pańskim przez całą Mszę św. Na zakończenie liturgii, przed udzieleniem wiernym błogosławieństwa, kapłan święci tornistry, książki i przybory szkolne pierwszoklasistów. Druga odsłona inauguracji odbywa się w szkole. W tej części uroczystości uczestniczy również proboszcz brdowskiej parafii.

Dziękujmy Bogu za uczniów, ich rodziców i nauczycieli świadomych tego, że nowy rok szkolny należy rozpocząć od spotkania z Jezusem, który jest najważniejszym, dobrym  Nauczycielem. Ilekroć w naszym życiu pojawiają się trudne pytania, u Niego szukajmy odpowiedzi.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki