Logo Przewdonik Katolicki

W drodze do Matki

Ewa Kotowska-Rasiak
Fot.

Ponad dwa tysiące osób dotarło 13 sierpnia na Jasną Górę w 374. Pieszej Pielgrzymce Kaliskiej i 20. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Kaliskiej.

 

Piesza Pielgrzymka Kaliska zyskała miano najstarszej w Polsce. Dzięki dokumentom przechowywanym w jasnogórskim archiwum można bowiem stwierdzić, że mieszkańcy Kalisza od 374 lat pielgrzymują nieprzerwanie na Jasną Górę.

 

Z Janem Pawłem II

Z kaliskich parafii pielgrzymi wyruszyli 9 sierpnia. Poprzez hasło tegorocznej pielgrzymki: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” oraz konferencje, których tematem było nauczanie bł. Jana Pawła II dotyczące małżeństwa i rodziny, jej uczestnicy dziękowali za beatyfikację papieża Polaka.

Pątników żegnał w miejscowości Żydów bp Teofil Wilski, który zachęcał, aby przez Maryję otwierać się na Chrystusa. Każdej grupie biskup polecił również modlitwę w konkretnej intencji, m.in. o pokój na świecie, za biskupów kaliskich, chorych, cierpiących, samotnych, będących w trudnej sytuacji materialnej, małżeństwa i rodziny, nowe parafie. Wszystkich też prosił o modlitwę w intencji diecezji kaliskiej, a szczególnie trwającej peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po jej parafiach.

 

Diecezja w drodze

Piesza Pielgrzymka Kaliska składa się z 12 grup kaliskich, 11 promienistych – rozpoczynających wędrówkę z różnych parafii diecezji, jednej rowerowej i jednej duchowej. Wspólnie z grupami kaliskimi wyruszyła w trasę grupa wolontariuszy zaangażowanych w życie diecezjalnej Caritas, a także osób korzystających z pomocy Caritasu w Kaliszu. Jest też grupa międzynarodowa Argento, w której oprócz Polaków szli w tym roku Włosi, Niemcy i siostra zakonna pochodząca z Indii. 11 sierpnia z sanktuarium św. Józefa w Kaliszu ruszyła na szlak grupa rowerowa, której pomysłodawcą i organizatorem jest Ireneusz Reder z Akcji Katolickiej z Pleszewa. Już po raz kolejny na pielgrzymkę „wyruszyła” również grupa złota, która codziennie duchowo łączy się z pątnikami za pośrednictwem Diecezjalnego Radia Rodzina. Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają również pieszo, tak że w sumie pielgrzymi mieli do pokonania ok. 350 km.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki