Logo Przewdonik Katolicki

Serce do leczenia

Magdalena Guziak-Nowak
Fot.

Oddalona o 70 km od Krakowa Zabawa w diecezji tarnowskiej stała się Światowym Centrum Ruchu Czystych Serc. Należy do niego kilka milionów młodych ludzi. Ich główne postanowienie to: bez seksu przed ślubem.

Miejsce nieprzypadkowe

Mała miejscowość została centrum wielkiego młodzieńczego ruchu nie z byle powodu. W Zabawie znajduje się sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny, patronki RCS. Tam, w sarkofagu przy ołtarzu spoczywają szczątki 16-letniej dziewczyny z pobliskiej wsi Wał Ruda. Karolina  zmarła śmiercią męczeńską w 1914 r. Broniła się przed rosyjskim żołnierzem, który próbował ją zgwałcić.
 
I czas nieprzypadkowy
2 sierpnia, kiedy poświęcano tablicę, wszyscy młodzi czciciele bł. Karoliny obchodzili jej 113. urodziny. Do uroczystości przygotowywali się przez dziewięć dni. Mieszkali w tym czasie w namiotowym Miasteczku Modlitewnym, które powstało obok sanktuarium z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, dla którego bł. Karolina także jest patronką. Mieszkańcy nietypowej osady przybyli do niej aż z Zielonej Góry czy Rzeszowa.
– Nad duchową stroną całego spotkania czuwał ks. Piotr Adamczyk, rekolekcjonista ze Starego Sącza. Każdy dzień miał swój przewodni temat związany z modlitwą, który obecny był w czasie konferencji i homilii ks. Piotra, spotkań w grupach – tłumaczy Karolina Pluta, rzecznik prasowa Miasteczka. – Rozważaliśmy, czym jest Eucharystia, Dekalog, sakrament pokuty, jakie znaczenie ma cierpienie. Szukając odpowiedzi, patrzyliśmy na postać bł. Karoliny. Każdego dnia odbywały się również zajęcia Szkoły Modlitwy: wspólne odmawianie Koronki do Miłosierdzia Bożego, medytacja obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy czy wysłuchanie przesłania mistyczki Cataliny Rivas. Był również czas na odpoczynek oraz integrację.
 
Klinika damsko-męska
Inicjatywa piękna. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz. Podczas Mszy św., na której odsłaniano tablicę obwieszczającą fakt nadania sanktuarium tytułu Światowego Centrum Ruchu Czystych Serc, słyszałam tylko dziewczęce głosy. Chłopców było jak na lekarstwo. Gdy zapytałam, gdzie są młodzi mężczyźni, jeden z kapłanów powiedział, że tak było zawsze, jest i będzie, że bardziej gorliwe są dziewczęta. Zgodzę się, że tak było i jest, ale czy naprawdę musi tak pozostać? Dziś, kiedy tak wiele mówi się o roli ojca i jego odpowiedzialności za przekazanie wiary młodemu pokoleniu, niektórzy jakby machali na to ręką. Dziewictwo, choć kojarzy się może bardziej z kobiecością niż męskością, nie jest zarezerwowane i wymagane tylko od młodych dziewczyn. – Ruch Czystych Serc to największa klinika świata – mówił na rozpoczęcie Eucharystii ks. Mieczysław Piotrowski TChr, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Miłujcie się!”, wokół którego skupia się RCS. – Nie ma takiego grzechu, takiej rany, której Jezus Chrystus by nie uleczył. Czy mi się chce czy nie, to się modlę, oddaję swoje serce do leczenia.
Oby ta klinika była damsko-męska.
 
 

 
Pierścień czystości
W życiu w czystości pomaga pierścień b. Karoliny – widzialny znak identyfikowania się z jej przesłaniem i wartościami, które głosiła. Pierścień przedstawia lilię – symbol dziewictwa. Dostępne są dwie jego wersje: damska i męska w różnych rozmiarach. Pierścień można nabyć w sanktuarium w Zabawie lub za pośrednictwem biura KSM w Krakowie, tel. 12 628 82 29.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki