Logo Przewdonik Katolicki

Inowrocławskie pamiątki

Monika Białkowska
Fot.

Podczas wakacji wyruszamy na poszukiwanie atrakcji, często w nietypowych i odległych miejscach. Przy okazji możemy przeoczyć to, co mamy na wyciągnięcie ręki.

 

Zapraszamy dziś na wyprawę do miejsca, które można odwiedzić mimo kiepskiej pogody albo wtedy, kiedy brak urlopu nie pozwala na dłuższą wyprawę. Od dwóch lat w Inowrocławiu, w budynku teatru, działa Instytut Prymasa Józefa Glempa, w którym zgromadzono wiele niezwykle ciekawych pamiątek z prymasowskiej posługi kard. Glempa.

 

Skarby w jednym miejscu

Pamiątki do instytutu przekazał sam kard. Glemp, wybierając je m.in. spośród różnych darów, przekazywanych mu w różnych częściach świata podczas pełnienia posługi. Już w tej chwili zajmują one cztery sale, a z czasem będzie ich przybywać. W pierwszej sali, tzw. kujawskiej, oglądać można zdjęcia dokumentujące poszczególne etapy życia kard. Glempa, od jego dzieciństwa, przez rodzinę, lata szkolne i seminaryjne, aż po kapłaństwo. Oprócz sali kujawskiej w instytucie znajdują się również gabinet prymasa, sala biblioteczna i sala audiowizualna. Można w nich podziwiać obrazy, rzeźby, medale, monety, a przede wszystkim pamiątki związane z biskupią posługą: pastorały, pierścienie biskupie, pektorały, szaty liturgiczne. Nie brakuje tu również wszelkiego rodzaju darów, które kard. Glemp otrzymywał od różnych osób i grup: od darów przekazywanych przez artystów z Domu Pomocy Społecznej aż po dary od papieża Jana Pawła II. Wszystko to składa się na ciekawą ekspozycję, którą warto odwiedzić na wakacyjnych szlakach – wstęp do instytutu jest bezpłatny.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki