Logo Przewdonik Katolicki

Budujmy cywilizację Serca Jezusowego!

Błażej Tobolski
Fot.

Świętem miłości Boga ku ludziom nazwał abp Stanisław Gądecki uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

 

 

 

Arcybiskup metropolita przewodniczył poznańskim obchodom tej uroczystości przypadającej w tym roku 1 lipca (piątek po zakończeniu oktawy Bożego Ciała), którą tradycyjnie rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana na Jeżycach.

 

Obejmijmy miłością Europę

W wygłoszonej homilii nawiązał on m.in. do obejmowanej właśnie tego dnia przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej, podkreślając, że „uporządkowana miłość do własnej ojczyzny nie powinna nas czynić głuchymi na powinność obejmowania miłością Europy”. – Jeżeli między krajami europejskimi nawiąże się prawdziwie szczery dialog, z pewnością utworzy się pomiędzy nimi również więź braterska. Jeśli wszyscy obywatele, począwszy od rządów i urzędów, a skończywszy na najskromniejszym człowieku, będą ożywieni miłością braterską i szczerym pragnieniem ugruntowania w Europie cywilizacji miłości, poszanowana będzie godność osób i narodów europejskich” – mówił abp Gądecki, wyjaśniając, że wówczas „rozpocznie się wymiana myśli bardziej skoncentrowana na człowieku, aniżeli na płodach rolnych czy przepływie pieniędzy”.

 

Uczyńmy z siebie dar miłości

Kaznodzieja zauważył jednocześnie, że do takiej „twórczej i czynnej miłości” wzywa nas właśnie kult Serca Jezusowego. – Niepodobna żyć po chrześcijańsku bez czerpania ze źródeł Bożej miłości – przekonywał abp Gądecki, wskazując na Boskie Serce Zbawiciela, które „przyzywa nasze serca, zachęca nas, abyśmy wyszli poza siebie, abyśmy porzucili nasze ludzkie pewniki i zaufali Jemu, a biorąc z Niego przykład, uczyli się i uczynili z siebie dar miłości bez zastrzeżeń”. Bowiem to właśnie dzięki temu, że zostaliśmy przez Boga w Chrystusie obdarowani bezinteresowną i darmową miłością, sami możemy „kochać innych za darmo”.

 

Wyjdźmy na ulice miast

Arcybiskup zachęcił też zebranych na Eucharystii przedstawicieli duchowieństwa, zakonów i świeckich z całego Poznania, aby w czasie, „gdy ludzkość jest zaprzątnięta sobą i nie pozostaje jej ani chwila czasu, ani skrawek miejsca dla bliźniego i dla Boga”, wyszli co prędzej „na ulice i zaułki miast, by na ruinach nienawiści i przemocy mogła powstać cywilizacja Serca Jezusowego”.

Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli w procesji eucharystycznej na pl. Mickiewicza. Tam, pod Poznańskimi Krzyżami, gdzie przed II wojną światową stał pomnik Serca Jezusowego będący Pomnikiem Wdzięczności za odzyskaną przez Polskę niepodległość, odmówili Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Metropolita poznański udzielił też miastu i jego mieszkańcom błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki