Logo Przewdonik Katolicki

Podziękowanie

Bernadeta Kruszyk
Fot.

26 czerwca minęła pierwsza rocznica ingresu abp. Józefa Kowalczyka do bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie.

 

Uroczystości rocznicowe odbyły się dwa dni później, 28 czerwca, w katedrze gnieźnieńskiej. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. dziękczynnej koncelebrowanej przez gnieźnieńskich biskupów pomocniczych: bp. Bogdana Wojtusia i bp. Wojciecha Polaka. Wspólnie z metropolitą gnieźnieńskim przy grobie św. Wojciecha modlili się także kanonicy Kapituły Prymasowskiej, księża dziekani, pracownicy Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie oraz wspólnota seminaryjna. Obecni byli także przedstawiciele lokalnych władz, reprezentanci organizacji kościelnych i służb mundurowych oraz wierni z dekanatów archidiecezji gnieźnieńskiej, którzy po zakończeniu Eucharystii złożyli metropolicie gnieźnieńskiemu życzenia.

Po południu prymas spotkał się z dziennikarzami. Pytany o to, jak czuje się w Gnieźnie przyznał, że bardzo dobrze. Podziękował również mieszkańcom miasta oraz całej archidiecezji gnieźnieńskiej za życzliwość i serdeczność, z jaką był i jest przyjmowany. Mówiąc o najważniejszych wydarzeniach minionego roku stwierdził, że należała do nich z pewnością beatyfikacja papieża Jana Pawła II. Było to wydarzenie szczególne dla całego świata. Jednak Gniezno miało prawo czuć się tego dnia wyjątkowo, papież Polak odwiedził je bowiem dwukrotnie. Drugim ważnym motywem pierwszego roku posługi arcybiskupiej i prymasowskiej było – zdaniem abp. Kowalczyka – ogłoszenie roku 2011 Rokiem kard. Stefana Wyszyńskiego i wszystko to, co się w związku z tym w archidiecezji gnieźnieńskiej działo i dzieje. Wśród bolesnych wydarzeń prymas wymienił kradzież pierścienia kard. Wyszyńskiego. Jak przyznał, czyn ten ciągle pozostaje dla niego niezrozumiały. Zapewnił jednocześnie, że trwają przygotowania do wykonania kopii skradzionego pierścienia.

Na pytanie, jak z perspektywy minionego roku widzi i ocenia zadania prymasa Polski abp Kowalczyk przypomniał, że zadania te ściśle określa statut Konferencji Episkopatu Polski. Jak podkreślił, prymasem Polski będzie się dziś na tyle, na ile będzie się biskupem w diecezji. – W przeszłości bywało tak, że nosiło się tytuł prymasa, a w Gnieźnie się praktycznie nie rezydowało. Dziś jest inaczej. Moja wizja i program są takie, że na tyle będę prymasem Polski, na ile będę biskupem archidiecezji gnieźnieńskiej i na ile tę funkcję będę dobrze spełniać – powiedział abp Kowalczyk. Przyznał również, że zdążył już dość dobrze poznać archidiecezję gnieźnieńską. Miał także wiele okazji, by spotkać się z jej mieszkańcami. Takie spotkania – jak stwierdził – dają mu wiele radości i są niezwykle cenne, pokazują bowiem prawdziwy obraz Polski i Polaków, różny często od tego, jaki kreują media.

 


Abp Józef Kowalczyk jest 89. arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim. Papież Benedykt XVI mianował go na ten urząd w maju 2010 r. Ingres do katedry gnieźnieńskiej nowy ordynariusz archidiecezji gnieźnieńskiej i zarazem prymas Polski odbył 26 czerwca 2010 r. W uroczystości uczestniczyło przeszło 40 arcybiskupów i biskupów oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych z pełniącym wówczas obowiązki prezydenta RP Bronisławem Komorowskim na czele.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki