Logo Przewdonik Katolicki

Wzór wychowawcy

Błażej Tobolski
Fot.

Wielbimy Boga radością pracy codziennej te słowa mają wyszyte na swoim sztandarze poznańskie Szkoły Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców (KSW) im. bł. Natalii Tułasiewicz.

„Wielbimy Boga radością pracy codziennej” – te słowa mają wyszyte na swoim sztandarze poznańskie Szkoły Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców (KSW) im. bł. Natalii Tułasiewicz.

 

 

– Będziemy się starać urzeczywistniać to hasło każdego dnia, zmierzając, za przykładem naszej patronki, małymi krokami ku świętości – przekonywała w imieniu całej społeczności szkolnej Krystyna Szablak, dyrektorka Szkół KSW podczas uroczystości poświęcenia nowego sztandaru. Odbyło się ono 21 czerwca w czasie sprawowanej w katedrze Eucharystii, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki.

 

Dobra szkoła

Metropolita poznański przypomniał przy tej okazji zgromadzonym, że każda dobra szkoła, a zwłaszcza szkoła katolicka, powinna wprowadzać w życie zasadę nieustannego rozwoju człowieka mającego obowiązek pomnażać dary otrzymane od Stwórcy. Ten rozwój powinien dokonywać się, jego zdaniem, na trzech głównych płaszczyznach człowieczeństwa: płaszczyźnie rozwoju ciała, umysłu i ducha. Dlatego też „istota kształcenia w szkole nie polega na wpajaniu wiedzy faktograficznej, ale na ćwiczeniu umysłu dziecka w dochodzeniu do tego, czego nie da się znaleźć w podręcznikach, na formowaniu ludzi mądrych, czyli mówiąc inaczej: dobrych”.

 

Potrzeba świadków

– Jednak zadaniem szkoły jest nie tylko dydaktyka, ale również wychowanie, czyli inaczej mówiąc, dźwiganie społeczeństwa wzwyż – zaznaczył abp Gądecki, przyznając zarazem, że do takiej pracy z dziećmi i młodzieżą potrzebni są najlepsi wychowawcy, którzy sami będąc dojrzałymi ludźmi, stanowić będą dla nich wzorce osobowe. – Do tego rodzaju pracy potrzeba samych świadków. I takim świadkiem była też niewątpliwie bł. Natalia Tułasiewicz – stwierdził kaznodzieja. Wyraził też przekonanie, że patronka szkoły, która była wspaniałą nauczycielką, „kontynuuje dzisiaj swoją misję wychowawczą” w Szkołach KSW. Jednocześnie życzył jej wychowawcom i wychowankom, aby osoba błogosławionej pozostawała stałym punktem odniesienia dla ich myślenia i działania.

 


Natalia Tułasiewicz (1906–1945) została beatyfikowana w 1999 r. przez Jana Pawła II jako jedna z dwu świeckich kobiet w gronie 108 polskich męczenników poległych za wiarę w czasie drugiej wojny światowej. Kościół wyróżnił w ten sposób jej świecką świętość i etos pracy nauczycielskiej. Była bowiem nie tylko urodzonym pedagogiem, ale także człowiekiem dążącym do doskonałości duchowej m.in. poprzez ustawiczne kształcenie się, przekraczanie przeciętności oraz trening intelektu i woli. Wynikało to z jej przekonania, że tylko takim świadectwem nauczyciel może zdobyć autorytet i pociągnąć uczniów ku celom, jakie głosi.

Więcej informacji o poznańskich Szkołach KSW mających swoją siedzibę przy ul. Mińskiej 32 i ich patronce można znaleźć na: www.szkoly.poznan.ksw.pl.

 

 

 


 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki