„Wielbimy Boga radością pracy codziennej” – te słowa mają wyszyte na swoim sztandarze poznańskie Szkoły Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców (KSW) im. bł. Natalii Tułasiewicz.
– Będziemy się starać urzeczywistniać to hasło każdego dnia, zmierzając, za przykładem naszej patronki, małymi krokami ku świętości – przekonywała w imieniu całej społeczności szkolnej Krystyna Szablak, dyrektorka Szkół KSW podczas uroczystości poświęcenia nowego sztandaru. Odbyło się ono 21 czerwca w czasie sprawowanej w katedrze Eucharystii, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki.
Dobra szkoła
Metropolita poznański przypomniał przy tej okazji zgromadzonym, że każda dobra szkoła, a zwłaszcza szkoła katolicka, powinna wprowadzać w życie zasadę nieustannego rozwoju człowieka mającego obowiązek pomnażać dary otrzymane od Stwórcy. Ten rozwój powinien dokonywać się, jego zdaniem, na trzech głównych płaszczyznach człowieczeństwa: płaszczyźnie rozwoju ciała, umysłu i ducha. Dlatego też „istota kształcenia w szkole nie polega na wpajaniu wiedzy faktograficznej, ale na ćwiczeniu umysłu dziecka w dochodzeniu do tego, czego nie da się znaleźć w podręcznikach, na formowaniu ludzi mądrych, czyli mówiąc inaczej: dobrych”.
Potrzeba świadków
– Jednak zadaniem szkoły jest nie tylko dydaktyka, ale również wychowanie, czyli inaczej mówiąc, dźwiganie społeczeństwa wzwyż – zaznaczył abp Gądecki, przyznając zarazem, że do takiej pracy z dziećmi i młodzieżą potrzebni są najlepsi wychowawcy, którzy sami będąc dojrzałymi ludźmi, stanowić będą dla nich wzorce osobowe. – Do tego rodzaju pracy potrzeba samych świadków. I takim świadkiem była też niewątpliwie bł. Natalia Tułasiewicz – stwierdził kaznodzieja. Wyraził też przekonanie, że patronka szkoły, która była wspaniałą nauczycielką, „kontynuuje dzisiaj swoją misję wychowawczą” w Szkołach KSW. Jednocześnie życzył jej wychowawcom i wychowankom, aby osoba błogosławionej pozostawała stałym punktem odniesienia dla ich myślenia i działania.
Natalia Tułasiewicz (1906–1945) została beatyfikowana w 1999 r. przez Jana Pawła II jako jedna z dwu świeckich kobiet w gronie 108 polskich męczenników poległych za wiarę w czasie drugiej wojny światowej. Kościół wyróżnił w ten sposób jej świecką świętość i etos pracy nauczycielskiej. Była bowiem nie tylko urodzonym pedagogiem, ale także człowiekiem dążącym do doskonałości duchowej m.in. poprzez ustawiczne kształcenie się, przekraczanie przeciętności oraz trening intelektu i woli. Wynikało to z jej przekonania, że tylko takim świadectwem nauczyciel może zdobyć autorytet i pociągnąć uczniów ku celom, jakie głosi.
Więcej informacji o poznańskich Szkołach KSW mających swoją siedzibę przy ul. Mińskiej 32 i ich patronce można znaleźć na: www.szkoly.poznan.ksw.pl.