Logo Przewdonik Katolicki

U świętego Wojciecha

PK
Fot.

Chociaż to Wieleń za sprawą Matki Bożej rozsławił tę okolicę, centrum tutejszej parafii znajduje się w Kaszczorze.

 

To właśnie tutaj osiedlili się najpierw cystersi sprowadzeni z Paradyża w 1278 r., wznosząc swój pierwszy na tych ziemiach klasztor i kościół pw. św. Wojciecha. Przypuszcza się jednak, że fundacja świątyni mogła nastąpić znacznie wcześniej.

 

Piękno baroku

W początkach XVII w., jak podają źródła, wzniesiono w tym miejscu kolejny drewniany kościół. Natomiast obecna, murowana już świątynia w stylu późnobarokowym powstała w latach 1764–1775 dzięki staraniom opata przemęckiego Jana Józefa Szołdrskiego. W jednonawowym wnętrzu, kompleksowo odrestaurowanym w ostatnich latach, uwagę zwraca znajdujący się w ołtarzu głównym krzyż z XVII w., a nad nim figura patrona parafii oraz późnobarokowa ambona i drewniana, XIX-wieczna chrzcielnica. Jej sklepienie zdobi natomiast polichromia wykonana w 1959 r. przez Teodora Szukałę z Poznania, która przedstawia m.in. chrzest Polski, męczeńską śmierć św. Wojciecha oraz hołd składany Królowej Świata. Z kolei przy kościele stoi pochodząca z połowy XVIII w. piękna, barokowa figura św. Jana Nepomucena wykonana z piaskowca, która obecnie jest poddawana renowacji.

 

Wczasowicze i pielgrzymi

Obecnie do parafii kaszczorskiej należą również miejscowości Osłonin i Wieleń Zaobrzański, tak że razem liczy ona ok. 1600 mieszkańców. Jednak, jak podkreśla ks. proboszcz Władysław Płóciennik, ta liczba podczas miesięcy wakacyjnych zwiększa się przynajmniej dwukrotnie. – Czyste jeziora z wyznaczonymi szlakami kajakowymi i przepiękna krajobrazowo okolica przyciągają wiele osób pragnących spędzić wakacje nad wodą. Staramy się pamiętać i o nich, prowadząc w tym czasie tzw. duszpasterstwo wczasowiczów – zauważa ks. Płóciennik.

W miesiącach wiosennych i letnich zwiększa się również znacznie liczba pielgrzymów przybywających przez cały rok do sanktuarium w Wieleniu, które od wieków pozostaje pod opieką duszpasterską kaszczorskich proboszczów. Szczególnie wiele pielgrzymek przybywa na początku lipca, w czasie Wielkiego Odpustu Matki Bożej. – Miejsce to upodobały sobie także dzieci pierwszokomunijne, które przyjeżdżają tutaj dziękować za dar Eucharystii – przyznaje ksiądz proboszcz, dodając, że z kolei mieszkańcy okolicznych parafii proszą Matkę Bożą Wieleńską o zachowanie urodzajów i o dobre żniwa. – Maryja w sposób szczególny opiekuje się tym miejscem. Mamy też Jej zapewnienie, że ominą je kataklizmy i, jak to mówią, „zawsze tu urośnie” – przekonuje kapłan.

BT

 

 


Warto wiedzieć

 

Kaszczor, kościół pw. św. Wojciecha

Msze św. niedzielne: godz. 8 i 18 (w lipcu i sierpniu o godz. 17:30); w dni powszednie: godz. 18

kontakt z proboszczem: tel. 65 549 90 89

 

Wieleń Zaobrzański, kościół pw. Nawiedzenia NMP – sanktuarium Matki Bożej Wieleńskiej Ucieczki Grzeszników

Msze św. niedzielne: godz. 10:30 (w lipcu i sierpniu również o godz. 19); w dni powszednie – tylko w lipcu i sierpniu: godz. 19:30

I sobota miesiąca: godz. 10 – Różaniec, nowenna i okazja do spowiedzi; godz. 10:30 – Msza św.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki