Logo Przewdonik Katolicki

Maszkarony wróciły do Inowrocławia

Monika Białkowska
Fot.

Po 155 latach nieobecności na mury inowrocławskiej bazyliki mniejszej Imienia Najświętszej Marii Panny powróciły maszkarony. W uroczystościach związanych z ich poświęceniem, które odbyły się 7 czerwca, wziął udział abp Józef Kowalczyk, prymas Polski.

 

 

Maszkarony od czasów średniowiecza stanowiły integralną część północnej ściany bazyliki w Inowrocławiu. W XIX w. zostały z niej usunięte i przewiezione do Kórnika. Przez wiele lat  pozostawały w tamtejszej bibliotece, aż do maja tego roku, kiedy to w wyniku wieloletnich starań ks. Tadeusza Kościelnego, kustosza bazyliki, powróciły na swoje pierwotne miejsce.

 

Piękno zewnątrz, piękno wewnątrz

Poświęcenie przez prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka wmurowanych maszkaronów rozpoczęło uroczystą liturgię, podczas której dziękowano zarówno za przywrócenie ciosów kamiennych na ich pierwotne miejsce, jak i za beatyfikację Jana Pawła II.

W homilii abp Kowalczyk dziękował proboszczowi bazyliki ks. Tadeuszowi Kościelnemu za trud, jaki włożył w przywrócenie romańskiej świątyni jej pierwotnego piękna.

– Cieszę się, że mogę tu być i dziękuję księdzu proboszczowi, który przyczynił się do tego, aby ta świątynia stała się odzwierciedleniem waszej wiary – mówił prymas Polski. Metropolita podkreślał również potrzebę odczytywania zewnętrznego piękna świątyni w kontekście duchowego bogactwa modlących się w niej wiernych.

 

Maszkarony

Maszkarony to dwa granitowe ciosy z rzeźbionymi maskami ludzkich głów. Wywiózł je z Inowrocławia hrabia Tytus Działyński w 1856 r., chcąc je uratować, gdy po wielkim pożarze w 1834 r. romański kościół w Inowrocławiu popadł w ruinę. W ostatnich latach znajdowały się w zbiorach Biblioteki Zamkowej PAN w Kórniku. Pierwsze rozmowy o ich odzyskaniu toczyły się już w roku 1977, jednak dopiero trzyletnie starania obecnego proboszcza bazyliki ks. Tadeusza Kościelnego przyniosły wymierny efekt i po 155 latach maszkarony wróciły do Inowrocławia.

 

Podziękowania

Na zakończenie Eucharystii proboszcz ks. Tadeusz Kościelny podziękował wszystkim zaangażowanym w pomoc przy odzyskaniu maszkaronów. Szczególne słowa wdzięczności skierował do dyrektora kórnickiej biblioteki Tomasza Jasińskiego, a także do dyrektorki muzeum w Inowrocławiu oraz wielu innych osób, które pomogły odzyskać ciosy kamienne, zaangażowały się w ich przewiezienie oraz wmurowanie w północną ścianę świątyni.  Natomiast abp. Józef Kowalczyk wręczył specjalne odznaczenia za wieloletnie zaangażowanie w życie parafii Imienia Najświętszej Marii Panny w Inowrocławiu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki