Logo Przewdonik Katolicki

Prezydent RP w Licheniu

Barbara Sawic
Fot.

W niedzielę 29 maja, w spotkaniu z uczestnikami XIX Pielgrzymki Sołtysów i Środowisk Wiejskich do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu uczestniczył prezydent RP Bronisław Komorowski. Wraz z pielgrzymami modlił się w bazylice podczas Mszy św., której przewodniczył i homilię wygłosił biskup włocławski Wiesław A. Mering.


W niedzielę 29 maja, w spotkaniu z uczestnikami XIX Pielgrzymki Sołtysów i Środowisk Wiejskich do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu uczestniczył prezydent RP Bronisław Komorowski. Wraz z pielgrzymami modlił się w bazylice podczas Mszy św., której przewodniczył i homilię wygłosił biskup włocławski Wiesław A. Mering.

 

 

W progach świątyni pasterz diecezji dokonał liturgicznego powitania pana prezydenta; następnie udali się procesyjnie do ołtarza. W homilii, nawiązując do czytań dnia, ks. bp Mering tłumaczył, co to znaczy być chrześcijaninem we współczesnym świecie. Nie chodzi o wypełnianie praktyk religijnych, ale i wiarę w to, czego naucza Kościół. Jednak sprawą życia dla chrześcijanina jest przyjęcie Chrystusa i dzielenie się z innymi radością z tego faktu. Konsekwencją tego i podstawowym obowiązkiem chrześcijańskim jest dawanie świadectwa; życie postrzegane jako spotkanie z Chrystusem w Duchu Świętym. „Gdybyśmy byli chrześcijanami, moglibyśmy zmieniać świat. Jednak świat się nie zmienia. Teraz może już wiemy, dlaczego” – stwierdził z bólem ksiądz biskup.

Po Komunii św. głos zabrał prezydent Komorowski. – Tu, w Licheniu, dokonała się ogromna część pracy wyjaśniającej i tłumaczącej polskiej wsi szanse w procesie integracji europejskiej – powiedział. Wspomnijmy, że to w Licheniu, w maju 1994 r., z inicjatywy lokalnych sołtysów powstało, jako związek stowarzyszeń, Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Dziś zrzesza ono blisko 30 stowarzyszeń, ma ponad 15 tys. członków (są nimi też członkowie rad sołeckich). Mówca wyraził radość i wdzięczność, że jako prezydent Polski może przebywać w sanktuarium licheńskim wraz z reprezentantami wsi polskiej. O gospodarzach miejsca, księżach marianach, powiedział z uznaniem, że „w porę, bardzo wcześnie i odważnie wierzyli, iż można godzić nowoczesność z szukaniem polskiej drogi w Europie; również drogi dla polskiej wsi”.

Na zakończenie Mszy św. pasterz diecezji udzielił błogosławieństwa wiernym, wśród których – obok pielgrzymów z Ireneuszem Niewiarowskim, prezesem KSS – obecni byli parlamentarzyści, wojewoda wielkopolski Piotr Florek, samorządowcy. Wspomnijmy, że przed Eucharystią  prezydent Komorowski z delegacją pielgrzymów modlił się i złożył kwiaty na grobie śp. bp. Romana Andrzejewskiego (1938–2003), zasłużonego krajowego duszpasterza rolników.

Było to drugie w Licheniu spotkanie Bronisława Komorowskiego z uczestnikami pielgrzymki sołtysów i ludzi wsi. Pierwsze odbyło się w 2010 r., gdy jako marszałek Sejmu RP ubiegał się o najwyższy urząd w państwie. Tym, którzy  zaprosili go do Lichenia, obiecał spotkanie za rok. Słowa dotrzymał. Zgodnie z zapowiedzią prezesa Niewiarowskiego, spotkanie było okazją do podsumowania zmian, które nastąpiły na wsi w okresie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Dyskutowano o problemach, wskazywano na konieczność wprowadzania zmian w rolnictwie. Prezydent Komorowski m.in. zachęcał zebranych do budzenia aktywności obywatelskiej, również przy użyciu funduszu sołeckiego, niedostatecznie wykorzystywanego przez gminy. Wysoko ocenił dokonania wsi, za podwalinę sukcesu uznając przetrwanie indywidualnych gospodarstw wiejskich: bastionów polskości i oporu wobec komunizmu.


                                                        

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki