Logo Przewdonik Katolicki

Potrzebni Europie

Aleksandra Polewska
Fot.

Ostatni weekend maja młodzi z polskich wspólnot neokatechumenalnych spędzili w Niemczech, głosząc Ewangelię na ulicach miast i zapraszając niemieckich rówieśników na Światowe Dni Młodzieży do Madrytu. Przedsięwzięcie pobłogosławił papież Benedykt XVI, wyrażając radość z faktu, że ewangelizacja obejmie jego rodaków.


Ostatni weekend maja młodzi z polskich wspólnot neokatechumenalnych spędzili w Niemczech, głosząc Ewangelię na ulicach miast i zapraszając niemieckich rówieśników na Światowe Dni Młodzieży do Madrytu. Przedsięwzięcie pobłogosławił papież Benedykt XVI, wyrażając radość z faktu, że ewangelizacja obejmie jego rodaków.

 

Na zakończenie akcji, w hali Arena w Düsseldorfie odbyło się międzynarodowe spotkanie powołaniowe, któremu przewodniczył metropolita Kolonii kard. Joachim Meisner. Obecni byli inicjatorzy Drogi Neokatechumenalnej: Kiko Argüello, Carmen Hernandez oraz o. Mario Pezzio. Przybyło około 40 tys. osób z Polski, Włoch, Hiszpanii, Holandii, Szwecji, Rosji, Austrii i Niemiec. Neokatechumenat diecezji włocławskiej reprezentowało ponad 30 osób z Konina, Koła, Zduńskiej Woli i z Włocławka.

W liście zapraszającym młodych z Drogi Neokatechumenalnej do udziału w spotkaniu w Düsseldorfie Kiko Argüello napisał: „Pan wzywa nas do wielkiego wydarzenia ewangelizacji Europy. […] Przed przyjazdem do Düsseldorfu trzeba zatrzymać się w jakimś mieście Niemiec i zapraszać do tak wielkiego wydarzenia, jakim są Światowe Dni Młodzieży z Papieżem w Madrycie. Europa potrzebuje nowej młodzieży, która doświadczyła spotkania z Jezusem Chrystusem. Tylko On nas uzdrawia, odnawia, zbawia nas, daje miłość wszystkim ludziom. Tylko On sprawia, że nasze życie staje się wieczną przygodą miłości i nadziei. Wyjdźmy na ulice, aby zaprosić młodzież […] Niemiec do Madrytu”.

Uczestnikiem spotkania w Düsseldorfie był m.in. kard. Paul J. Cordes, który w 1984 r. zainspirował inicjatorów Drogi Neokatechumenalnej do organizowania tego rodzaju inicjatyw. Międzynarodowe spotkania powołaniowe od blisko 30 lat pomagają neokatechumenom rozeznawać powołania kapłańskie, misyjne, zakonne i odpowiadać na wezwanie Boga. Trudno byłoby zliczyć osoby, które podczas tych spotkań odkrywały i ogłaszały swoje powołanie. Są to prezbiterzy pracujący w różnych częściach świata, zakonnicy, zakonnice i osoby świeckie, które pomagają w misjach ewangelizacyjnych. W Düsseldorfie wolę wstąpienia do seminariów duchownych wyraziło ok. 750 mężczyzn, a powołanie do życia konsekrowanego potwierdziło ok. 500 kobiet. Wśród nich są dwie osoby z naszej diecezji. Kiko Argüello powtarza: w Chinach potrzeba 20 tys. prezbiterów! Wierzy, że Bóg wzbudzi w neokatechumenach taką właśnie liczbę powołań.

Następne międzynarodowe spotkanie powołaniowe odbędzie się tuż po madryckim spotkaniu młodych z papieżem Benedyktem XVI. Pierwsza „uliczna” akcja ewangelizacyjna odbyła się pięć lat temu w Amsterdamie, tuż przed ŚDM w Kolonii. Pisaliśmy o niej na łamach „Ładu Bożego”.

 

 

 

 

                                                                                             

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki