Logo Przewdonik Katolicki

Jesteśmy innowacyjni

Adam Suwart
Fot.

Z Andrzejem Byrtem, prezesem zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich, rozmawia Adam Suwart

 

Z Andrzejem Byrtem, prezesem zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich, rozmawia Adam Suwart

 

Targi obchodzą właśnie jubileusz 90-lecia. Czy trudno być liderem w branży?

 

– Pod koniec maja świętować będziemy jubileusz 90-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich. Targi były i są największym ośrodkiem wystawienniczym w Polsce i należą do ścisłej europejskiej  czołówki.

Kluczową sprawą dla MTP jest utrzymywanie wysokiego poziomu innowacyjności: wprowadzanie nowych produktów, proponowanie nowej formuły targów, nowoczesnej formy promocji przez bezpośredni kontakt z klientem za pośrednictwem mediów społecznościowych i innych działań w obrębie internetu. Rozwój i wprowadzanie innowacji we wszystkich rodzajach działalności MTP jest naszym absolutnym priorytetem. Przykładem tego były choćby pierwsze w Polsce targi Aktywni 50+, skierowane do osób po pięćdziesiątce. Pierwsza edycja targów odbyła się 25–26 września 2010 r. w Poznaniu. W targowych pawilonach zaprezentowało się 70 wystawców. Były to firmy, organizacje społeczne i samorządowe, media. Odwiedziło je na stoiskach ponad 2 tys. osób. Bilety pozwalały na wielokrotne wchodzenie na targi, dając możliwość skomponowania ciekawego programu całego dnia, łączącego wydarzenia odbywające się na terenie MTP i w mieście.

Na stoiskach można było porozmawiać m.in. o finansach, zapytać o zagadnienia techniczne (związane z internetem, telefonami komórkowymi), poznać nowe oferty telekomunikacyjne. Szczególną uwagę zwracały telefony zaprojektowane z myślą o ludziach starszych – z dużymi klawiszami i czytelnymi wyświetlaczami. Sporym zainteresowaniem cieszyła się oferta turystyczna. Pierwsza edycja udowodniła, jak bardzo takie targi są potrzebne. Następna edycja – wiosną, 12–13 marca br. – była równie udana, co stało się przyczynkiem do decyzji o organizacji tych targów także w Warszawie.

Dla entuzjastów elektroniki użytkowej MTP przygotowały targi ON/OFF – pierwszy w Polsce pokaz elektroniki konsumenckiej. Wydarzenie zorganizowaliśmy w dniach 22–24 października 2010 r. w Warszawie. Na 6 300 mkw. powierzchni wystawienniczej swoją ofertę zaprezentowało 59 firm. Impreza przyciągnęła  8 500 zwiedzających. Do pozostałych nowości 2010 r. zaliczyć można m.in. całkowicie odnowiony MOTORSHOW, największy w Polsce pokaz nowoczesnych samochodów osobowych, NECROPOLIS – Targi Techniki Cmentarnej i Usług Pogrzebowych oraz SAKRALIA – Targi Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów czy Targi GLASS.

Tworzymy również nową przestrzeń do współpracy wystawienniczej.

Targi wychodzą naprzeciw wymogom rynku i organizują wiele imprez wystawienniczych poza Poznaniem. Targi Bakepol w Kielcach cieszą się niezmiennie ogromnym zainteresowaniem wśród wystawców i zwiedzających z branży piekarskiej. Mamy wielką nadzieję, że pierwsza edycja targów Polskie Zboża w Modrzu będzie także sukcesem. Dobrze rozwijają się nasze targi Eko Las w Świebodzinie. Służby targowe są tak przygotowane i wyspecjalizowane, że samodzielnie przygotują zabudowę stoisk i zadbają o szczególną oprawę wydarzenia niezależnie, czy odbywa się ono w Poznaniu, w innym miejscu w Polsce, czy poza granicami naszego kraju.

Międzynarodowe Targi Poznańskie to także innowacyjne projekty zagraniczne. Targi organizują krajowe ekspozycje na ponad 50 renomowanych zagranicznych targach i wystawach, otwierając tym samym drogę swoim partnerom do nowych, perspektywicznych rynków. W ostatnich pięciu latach z pomocy MTP, w zakresie kompleksowej koordynacji zagranicznych wystąpień, skorzystało niemal 450 firm, które wynajęły prawie 9.500 mkw. w Niemczech, Rosji, Czechach, Francji, Chorwacji, Gruzji, Rumunii, Kazachstannie, Bułgarii, a także na Ukrainie.

 

Jak widać, Targi nieustannie się rozwijają  i wprowadzają coraz to nowocześniejsze rozwiązania.

 

– W 2010 r. zainwestowaliśmy również znaczne środki w system obsługi gości MTP. Wprowadziliśmy wiele usprawnień, które ułatwiają przygotowanie i uczestnictwo w Targach. Specjalnie na nasze potrzeby został stworzony specjalistyczny system informatyczny, który całkowicie zmienił sposób obsługi klienta i wymagał przeprowadzenia wielu innych wdrożeń, między innymi budowy jednej z najnowocześniejszych w Polsce sieci komputerowych. System ten łączy logistykę MTP w całość, obsługuje osoby wchodzące na wydarzenia targowe, seminaria, do biur, wjeżdżające, parkujące samochody, z drugiej strony daje naszym wystawcom pełną informację na temat liczby i jakości zwiedzających, którzy przyjechali na MTP. Dane, które uzyskujemy z rejestracji, również nam pomagają jeszcze lepiej i bardziej skutecznie planować działania promocyjne z myślą o kolejnych imprezach targowych.

Nasi wystawcy otrzymują do dyspozycji powierzchnię w klimatyzowanych i ogrzewanych kompleksach wystawienniczych, które modernizujemy i wyposażamy w nowoczesną aparaturę, co niewątpliwie podnosi ich standard.

 

Jak jeszcze MTP dbają o swoich wystawców i zwiedzających?

 

– Od 1978 r. Targi organizują konkurs o Złoty Medal, a od 2003 r. konkurs o statuetkę   Acanthus Aureus. Nagroda Złoty Medal MTP jest obiektywnym potwierdzeniem doskonałości i innowacyjności produktu i w konsekwencji elementem jego promocji na rynku. Medale targowe przyznawane są najlepszym spośród setek zgłaszanych do konkursu eksponatów targowych.
Nagradzane są produkty, a nie firmy, chociaż to one otrzymują wyróżnienie za swój wyrób, eksponat czy koncepcję. Nagrodzone produkty uzyskują w ten sposób dodatkową rekomendację rynkową. Firmy cenią sobie to wyróżnienie i niektóre twierdzą, że to właśnie wyróżnienie powoduje wzrost sprzedaży tych produktów w granicach od 10 do 30 proc., a jednocześnie wzrasta zaufanie konsumenta-nabywcy do nagrodzonych produktów, z którymi spotyka się on na rynku. Z kolei Acanthus Aureus otrzymują wystawcy za najlepsze i innowacyjne odzwierciedlenie strategii marketingowej firmy w ekspozycji targowej.

Zmienia się też i rokrocznie rozwija się program targów. Staramy się, aby odwiedzały nas wyspecjalizowane grupy zwiedzających. Dla nich przygotowujemy wiele ciekawych konferencji, paneli, szkoleń i prezentacji na żywo, jak choćby „ Fabryka mebli na żywo” na targach Drema i Furnica. Wszystko po to, aby zwiedzający jeszcze lepiej mogli się zapoznać ofertę wystawców.

W swym portfelu targowym mamy także propozycje dla mieszkańców Poznania. Dla nich przygotowaliśmy szereg wydarzeń – Cavaliadę – największe w Polsce  halowe zawody jeździeckie wraz z targami sprzętu jeździeckiego, czy Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych.

 

Co przyniesie jubileuszowy rok 2011?

 

– W roku 2011 obraliśmy sobie za cel utrzymanie wysokiego poziomu innowacyjności w wielu obszarach równocześnie – wprowadzaliśmy i wprowadzamy zmiany dotyczące zarówno naszych produktów targowych, obiektów wystawienniczych, jak i kontaktów z klientami oraz systemu zarządzania. W listopadzie MTP będą organizatorem największych spotkań polskiej prezydencji w UE takich jak E-Government czy internet przyszłości i z tej okazji zmodernizujemy nasze Centrum Kongresowe. Jego pełen, nowy start przewidujemy w 2012 r., w którym podejmiemy kolejne wyzwanie ze strony gospodarki naszego kraju. W 2011 r., w roku  90-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich, MTP zorientowane są programowo, infrastrukturalnie, organizacyjnie i zarządczo na skuteczne sprostanie zarówno jubileuszowi, jak i nowym wyzwaniom. W tym roku położyliśmy nacisk na wprowadzenie unowocześnień, które ułatwiają zwiedzającym przygotowanie się do targów i ich zwiedzanie. W przyszłym roku z pewnością będziemy kontynuować ten trend.

 
Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki