Logo Przewdonik Katolicki

Jan Paweł II - personalizm i edukacja zdrowotna

Marcin Jarzembowski
Fot.

Współczesna pedagogika personalistyczna i edukacja zdrowotna w kontekście nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II to tytuł międzynarodowej konferencji dydaktyczno-naukowej, która odbyła się w Bydgoszczy.

„Współczesna pedagogika personalistyczna i edukacja zdrowotna w kontekście nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” – to tytuł międzynarodowej konferencji dydaktyczno-naukowej, która odbyła się w Bydgoszczy.

 


 

Organizatorem konferencji były: Studenckie Koło Naukowe Animatorów Aktywności Fizycznej, Edukacji Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy we współpracy z Katedrą Personalizmu Chrześcijańskiego KUL oraz Europejskim Centrum Młodzieży w Paliano.

 

Człowiek jako osoba

Wśród wykładowców znaleźli się naukowcy m.in. z Bydgoszczy, Lublina, Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Torunia. –  Celem konferencji była próba wyznaczenia nowej i jednolitej perspektywy dla współczesnej pedagogiki i edukacji zdrowotnej, mianowicie tej, jaką daje rzeczywistość człowieka jako osoby. Jako świadka tego doświadczenia przywołaliśmy osobę Jana Pawła II, który w jednym bycie łączył perspektywę cielesną i duchową – powiedział ks. dr Grzegorz Barth z KUL.

Podczas otwarcia przeczytano m.in. przesłanie wikariusza generalnego państwa watykańskiego kard. Angelo Comastriego. Hierarcha w swoim przesłaniu skupił się na osobie bł. Jana Pawła II. Podkreślił, że „był człowiekiem odważnym w epoce wielkich obaw; był człowiekiem zdecydowanym i koherentnym w epoce kompromisów, programowego niezdecydowania i rozpowszechnionej oportunistycznej zmienności”.

Dr Alicja Kostencka z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w swoim wykładzie zatytułowanym „Pedagogika personalistyczna a edukacja zdrowotna jako holistyczne wychowanie do wartości uniwersalnych” zwróciła uwagę na możliwości, jakie stają dziś przed nami, by wykorzystywać personalistyczne przesłanie Ojca Świętego w pracy z młodzieżą.

 

Wiele płaszczyzn – jedna osoba

Z kolei ks. prof. Stanisław Kowalczyk z KUL-u ukazał personalizm społeczny Jana Pawła II. – Spotkałem Karola Wojtyłę, będąc jeszcze studentem. Ówczesny biskup był nie tylko filozofem, etykiem, ale człowiekiem w pełnym tego słowa znaczeniu. To u niego cenię – stwierdził.

Prof. Zbigniew Dziubiński z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie zaprezentował zgromadzonym temat: „Jana Pawła II wizja świata, człowieka i sportu”. – Ani Paweł VI, ani Jan XXIII nie podejmowali wątków sportowych w takim wymiarze, jak czynił to Jan Paweł II. On stworzył podwaliny pod wychowanie fizyczne i wychowanie zdrowotne. Był wzorem człowieka, złożonym z kilku sfer – duchowej, intelektualnej i praktyki społecznej – powiedział.

Ks. dr Maciej Olczyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu uważa temat personalizmu za bardzo potrzebny i aktualny. Kapłan mówił o seksualności człowieka w pedagogice personalistycznej, uwzględniając myśli etyczne Karola Wojtyły. – Temat ten w kontekście pedagogiki i wychowania jest bardzo ważny. Ponieważ dziś promuje się takie rozwiązania, które idą – by tak rzec – na skróty. Nie szanuje się godności osoby, rozumienia jej jako podmiotu – co tak bardzo podkreślał Karol Wojtyła. Nie miłuje się człowieka, ale często, niestety, używa – dodał.

Patronat honorowy nad konferencją objęli: wikariusz generalny Ojca Świętego na Watykan kard. Angelo Comastri, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy prof. Józef Kubik.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki