Logo Przewdonik Katolicki

Poszukiwanie prawdy

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Powrócić do Chrystusa źródła wszelkiej nadziei to myśl przewodnia grudniowego konkursu ekumenicznego, który zorganizowała Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej wraz z Pomorsko-Kujawskim Oddziałem Polskiej Rady Ekumenicznej.

„Powrócić do Chrystusa źródła wszelkiej nadziei” – to myśl przewodnia grudniowego konkursu ekumenicznego, który zorganizowała Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej wraz z Pomorsko-Kujawskim Oddziałem Polskiej Rady Ekumenicznej.


 

Uczestnicy po eliminacjach szkolnych zmagali się z częścią testową i ustną w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego. Konkurs – wpisujący się m.in. w przygotowania do Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan – miał skłonić młodzież do poznawania Ewangelii. – Młodzi poszukują prawdy. Czasami szukają jej tam, gdzie jej nie ma. Ten konkurs i lektura Ewangelii to pewien sposób na wyciszenie – powiedziała prezes Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Bydgoskiej Hanna Marchlik.

Rywalizacja została zorganizowana dla młodzieży ponadgimnazjalnej. Podstawą opracowania pytań konkursowych był tekst Ewangelii według św. Łukasza. – Myślę, że dodatkową trudność stanowił przekład ekumeniczny. Doceniamy więc ten zapał zainspirowany przez opiekunów i katechetów – dodał ks. Janusz Olszański, przewodniczący Oddziału Pomorsko-Kujawskiego Polskiej Rady Ekumenicznej.

Z jakiego rodu pochodziła Elżbieta, żona Zachariasza? Którego dnia od urodzenia obrzezano Jezusa? – to dwa z wielu pytań etapu szkolnego. Układał je ks. dr Mirosław Kiedzik z WSD w Bydgoszczy. – Dla mnie to dobry objaw. Młodzież jest zainteresowana nie tylko przyziemnymi, zwykłymi sprawami, ale również Pismem Świętym – stwierdził. – To powrót do tego, co w życiu człowieka jest czymś normalnym. To życie Słowem Boga – dodał referent ds. ekumenizmu w diecezji bydgoskiej ks. Krzysztof Panasiuk.

Marta Lorek jest uczennicą drugiej klasy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią. Po napisaniu testu znalazła się w najlepszej szóstce. – Pytania były dość szczegółowe i wymagały dużej znajomości Ewangelii. Katecheza, na którą uczęszczam do szkoły, jest nam „podawana” w bardzo ciekawy sposób. Mój katecheta zachęca mnie do wzięcia udziału w różnych konkursach. To jest coś, co mobilizuje i wymaga dodatkowej pracy – powiedziała.

Wręczenie nagród nastąpi w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan na Mszy św. 23 stycznia w kościele Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Bydgoszczy.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki