Logo Przewdonik Katolicki

Już przybyła wiosna miła

Dariusz Racinowski
Fot.

W brdowskiej szkole od kilku pokoleń kultywuje się zwyczaje związane z nastaniem wiosny. Nie jest to żaden dzień wagarowicza, ale autentyczne Święto Wiosny, w którym uczestniczą uczniowie i nauczyciele.

 

Naplotkowała sosna, że już się zbliża wiosna

Święto odbywa się zawsze 21 marca, w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny. Dzieje się tak bez względu na to, czy jest już ciepło, czy jeszcze leży śnieg. Społeczność szkolna świętuje i znakomicie się bawi. Sprzed budynku szkoły nad Jezioro Brdowskie wyrusza barwny, rozśpiewany korowód. Trasy przemarszu są dwie: dłuższa prowadzi przez centrum osady, rynkiem obok kościoła. Krótsza wiedzie bezpośrednio ze szkoły nad jezioro. Wybór trasy zależy od temperatury powietrza i innych warunków atmosferycznych.

Korowód jest malowniczy, bowiem na Święto Wiosny uczniowie sie przebierają. Wielu z nich ma  bardzo oryginalne kostiumy. Wcześniej wybierają motyw, który ma dominować w danym roku. W klasach przygotowywane są transparenty z wiosennymi hasłami oraz zawołania i inne akcesoria.

 

Marzanno, marzanno, ty zimowa panno

Na czele pochodu niesiona jest kukła marzanny. Jest to dużych rozmiarów postać ze słomy lub trzciny, ozdobiona kolorowymi bibułami. Jak wiadomo marzanna symbolizuje odchodzącą zimę, która wszystkim wystarczająco dała się we znaki. Zaszczyt wykonania kukły co roku przypada uczniom najstarszej klasy gimnazjum. Na brzegu jeziora odbywa się sąd nad marzanną, po czym zostaje ona spalona. Nie jest praktykowane topienie marzanny, ze względu na dbałość o czystość zbiornika wodnego.

 

Gaik-maik cudne zielę

Teraz następuje najważniejsza część uroczystości: poszukiwanie gaika. Jest to duża gałąź umajona zieloną bibułą. Nietrudno się domyślić, że gaik symbolizuje wiosnę. Co roku jest bardzo przemyślnie chowany. Aby go znaleźć, delegacje wszystkich klas rozbiegają się szeroką tyralierą po terenie. Trwa rywalizacja. Wiadomo, każda klasa chce wygrać.  Odnaleziony gaik witany jest okrzykami radości, zanoszony do szkoły i przechowywany w klasie uczniów, którzy go znaleźli.

 

Wracamy do szkoły

Dalsza część zabawy odbywa się w sali gimnastycznej. Uczniowie prezentują inscenizacje, skecze związane z wiosną. Oceniane są najpiękniejsze, najbardziej oryginalne stroje uczniów, a także autorskie hasła i okrzyki związane z wiosną. Odbywają się konkursy, zgaduj-zgadule tematycznie związane z wiosenną przyrodą i  ekologią. Są też konkurencje propagujące wartościowe odżywianie, np. wykonanie najlepszej i najzdrowszej wiosennej kanapki.  Na zakończenie rozgrywany jest mecz piłki siatkowej uczniowie kontra nauczyciele. Na to wydarzenie niecierpliwie czekają i dzieci, i młodzież. W drużynie kadry pedagogicznej grają nie tylko nauczyciele wychowania fizycznego i innych przedmiotów, ale także katecheta, ojciec paulin. Idealna rozrywka, pełen relaks!

Jesteśmy dumni, że w Brdowie udaje się połączyć rozmaite tradycje z oczekiwaniami współczesnych mieszkańców. Uczniowie, nawet nie wiedząc kiedy, przyswajają sobie stary obyczaj, wnikają w niego, „wrastają”. Kultywując go nie pod przymusem, lecz żywiołowo, mają beztroską zabawę. I jeszcze dwie ważne sprawy: mali brdowianie uczą się poszanowania przyrody i nawet im do głowy nie przychodzi, by pierwszy Dzień Wiosny, dobrze zorganizowany, wesoły zamienić na jakiś pokrętny Dzień Wagarowicza. To nieprawda, że każdemu dziecku zależy na uciekaniu ze szkoły 21 marca!


           

           

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki