Logo Przewdonik Katolicki

Obrońca życia nr 1

Magdalena Guziak-Nowak
Fot.

Z dr. inż. Antonim Ziębą prezesem Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka z siedzibą w Krakowie, rozmawia Magdalena Guziak-Nowak


Z dr. inż. Antonim Ziębą – prezesem  Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka z siedzibą w Krakowie, rozmawia Magdalena Guziak-Nowak

 


 

Jakie zasługi w obronie życia miał papież Jan Paweł II?

– Zasługi te są nie do ocenienia i nie do ogarnięcia naszym wzrokiem i umysłem. Mogę powtórzyć jedynie to, co słyszę na międzynarodowych konferencjach: od Stanów Zjednoczonych, przez Portugalię, po Włochy. Papież słusznie jest uznawany za obrońcę życia numer jeden na całym świecie. Z jakiego powodu?

Zaznaczmy, że wszyscy papieże bronili życia nienarodzonych, Kościół czyni to już ponad 2000 lat. Jednak żaden z poprzedników Jana Pawła II nie zaangażował się w obronę życia z taką intensywnością i oddaniem. Podczas każdej pielgrzymki, gdziekolwiek na świecie, jednym z podstawowych tematów, które poruszał, były obrona praw człowieka, rodziny i dziecka poczętego. Wiele razy słyszałem, jak kard. Stanisław Dziwisz nazywał go papieżem życia i rodziny.

Ponadto papież wydawał dokumenty poświęcone tej problematyce: adhortację apostolską Familiaris consortio czy fundamentalną encyklikę Evangelium vitae. Powiedział nam w nich, że stosunek do daru życia jest kryterium oceny moralnej. Słowa te powtórzył w czasie przemówienia na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych 2 października 1979 r.: „Troska o dziecko, jeszcze przed jego narodzeniem, od pierwszej chwili poczęcia, a potem w latach dziecięcych i młodzieńczych, jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka”. Co ważne szczególnie dla Polaków, temat ten podjął również na Jasnej Górze podczas zebrania Konferencji Episkopatu Polski 19 czerwca 1983 r.: „Stosunek do daru życia jest wykładnikiem i podstawowym sprawdzianem autentycznego stosunku człowieka do Boga i do człowieka, czyli wykładnikiem i sprawdzianem autentycznej religijności i moralności”.

Kryterium to pozwala nam ocenić media, organizacje, osoby, w tym polityków. Zachęcam szczególnie młodych, by nie dali się zwieść pustymi deklaracjami. Jeśli np. partia głosi piękne ideały, a w swym programie ma liberalizację prawa aborcyjnego czy finansowanie in vitro, osobiście nie mam do takich ludzi zaufania. I to nie jest moja ocena, ale ocena naszego sługi Bożego.

 

Czy Polacy są wierni papieskiemu nauczaniu tej dziedzinie?

– Wbrew temu, co mówią media, tak. Słuchamy papieża w dwóch zasadniczych sprawach. Najważniejszym wezwaniem Jana Pawła II było wezwanie do modlitwy i nie ma w Europie drugiego narodu, który by się tyle modlił. Po drugie, nie ma w skali świata narodu, który zrobiłby tak wiele dla obrony poczętych dzieci. Jako pierwsi na świecie w warunkach demokracji odrzuciliśmy proaborcyjne ustawodawstwo. Z sondażu opublikowanego w „Rzeczpospolitej” 20 marca 2010 r. wynikało, że tylko 5 proc. Polaków domaga się przywrócenia aborcji na żądanie. Z inspiracji papieża zrodziła się w Polsce Krucjata Modlitwy w intencji poczętych dzieci. Wprowadziliśmy dobry model wychowania seksualnego.

 

Co jeszcze jest do zrobienia?

– Najpilniejszym zadaniem jest zgłębianie papieskiego nauczania we wszystkich obszarach. Naszym długofalowym celem jest wyeliminowanie z ustawy wyjątków zezwalających na zabicie dziecka nienarodzonego. To wielka niesprawiedliwość, bo dlaczego dziecko chore przed narodzeniem czy nawet poczęte w wyniku gwałtu ma być zabite, podczas gdy tatuś-gwałciciel dostanie parę lat więzienia?

Natomiast w tym roku musimy dokładać starań, by zablokować in vitro, które właśnie dziś jest realnym niebezpieczeństwem.

 

Benedykt XVI jako obrońca życia?

– Jest wspaniałym kontynuatorem linii obrony życia Jana Pawła II. Styl wypowiedzi papieża Polaka, nieraz bardzo artystyczny, literacki, teraz został wzbogacony o niemiecką precyzję Benedykta XVI. Nasz obecny papież jest bardzo odważny, świadczy o tym choćby ten fakt, że zabronił dystrybucji prezerwatyw w Afryce, mówiąc, że nie doprowadzą do wyeliminowania śmiertelnej epidemii AIDS.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki