Niedawno w Białce Tatrzańskiej doszło do groźnego wypadku, gdy pijany narciarz staranował narciarkę. Choć spożywanie alkoholu na stokach narciarskich nie jest zabronione to kodeks narciarski, stosowany zarówno w Polsce, jak i innych krajach europejskich, jasno mówi, że każdy narciarz powinien dbać o bezpieczeństwo. Jest to pierwsza zasada. Ważne, by każdy miał na uwadze innych miłośników białego szaleństwa i tak zachowywał się na stoku, by nie powodował żadnej szkody. Nie można, więc lekceważyć ani złych warunków pogodowych, ani trudnych tras, a tym bardziej innych uczestników sportowej zabawy.
Warto wiedzieć
Niestety okazuje się, że spora większość narciarzy i snowboardzistów w ogóle nie wie o istnieniu dekalogu narciarskiego. Co więcej, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że za wypadek spowodowany na stoku narciarskim sąd może się odnieść do owego kodeksu. Pomimo, że nie jest on aktem prawnym.
W tym roku nad bezpieczeństwem na polskich stokach narciarskich czuwać będą funkcjonariusze policji. Zaopatrzeni oczywiście w sprzęt narciarski mundurowi mają zamiar pouczać, a nawet karać mandatami wszystkich, którzy stanowią zagrożenie dla innych narciarzy. Warto o tym pamiętać, gdy zamiast rozsądku zacznie nad nami panować brawura.
Wyciąg narciarski
Savoir-vivre nie dotyczy tylko samego zjazdu, ale również oczekiwania w kolejce do wyciągu. Niejednokrotnie osobiście spotkałam się z przepychankami u stóp stoku. I choć może zabrzmi to banalnie jedną z najistotniejszych zasad jest kolejność oczekiwania. Każdy kto zjeżdża z góry powinien podjeżdżać na sam koniec kolejki do orczyka, a nie na siłę wpychać się w środek. Gdy na stoku znajduje się wyciąg krzesełkowy ustawiamy się parami. Bardzo irytujące są osoby, które starają się uniemożliwić drugiej osobie wejście z nimi na wyciąg. Nie tylko opóźnia to szybszą przepustowość narciarzy, powodując zastój, ale również wywołuje chaos wśród oczekujących ludzi. Ponadto nie wolno huśtać nogami podczas jazdy. Jest to niebezpieczne, a dodatkowo może spowodować panikę u pasażera.
Wyjeżdżając na narty lub snowboard, warto pamiętać, że od lutego br. dzieci poniżej 15. roku życia mają obowiązek jazdy w kaskach. Opiekunowi, który nie przypilnuje swojego podopiecznego jeżdżącego bez kasku, grozi kara w wysokości do 5 tys. zł. Ponadto sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych pracuje właśnie nad nowelizacją ustawy o bezpieczeństwie w górach. Wedle niej pijany miłośnik białego szaleństwa będzie miał zakaz wstępu na stok. Narciarzowi w stanie nietrzeźwym miałaby grozić kara w wysokości 500 zł.
ter
Kodeks narciarski FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarstwa)
1. Wzgląd na inne osoby
Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby.
2. Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy
Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy oraz warunków atmosferycznych.
3. Wybór kierunku jazdy
Narciarz zjeżdżając z góry, dysponując większą możliwością wyboru trasy zjazdu, musi ustalić taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzowi przed nim jadącemu.
4. Wyprzedzanie
Wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej, jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz w takiej odległości, która nie ograniczy wyprzedzanemu swobody.
5. Przejazd i krzyżowanie się torów jazdy
Narciarz zaczynając zjazd na trasie lub pólku narciarskim, powinien sprawdzić, patrząc w górę, w dół, czy nie sprowokuje tym niebezpieczeństwa dla siebie i dla innych. Identyczne postępowanie obowiązuje po każdym, nawet chwilowym zatrzymaniu się na trasie lub stoku.
6. Zatrzymanie się
Należy unikać zatrzymania się na trasie zjazdu, zwłaszcza
w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po ewentualnym upadku narciarz winien usunąć się z toru jazdy możliwie jak najszybciej.
7. Podejście
Narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zupełnie zejść z trasy. To samo zachowanie obowiązuje narciarzy, którzy pieszo schodzą w dół.
8. Przestrzeganie znaków
Każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.
9. Wypadki
W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, winien poszkodowanemu spieszyć z pomocą.
10. Stwierdzenie tożsamości
Każdy, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany czy też świadek, musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.