Logo Przewdonik Katolicki

Płomień z Betlejem dla prymasa

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w Rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieńskich

 

 

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk otrzymał 16 grudnia od gnieźnieńskich harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. Uroczystego wręczenia dokonano po modlitwie Anioł Pański, którą metropolita gnieźnieński odmawia każdego dnia w południe z kapłanami, siostrami zakonnymi i świeckimi pracownikami Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Dziękując za betlejemski ogień, prymas przypomniał, że przez wiele lat odbierał go w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie. W tym roku uczynił to po raz pierwszy w Wojciechowym Gnieźnie, kolebce Kościoła i państwa polskiego. Zaznaczył również, że Betlejemskie Światło Pokoju, które harcerze z takim zaangażowaniem roznoszą każdego roku spełnia podwójną rolę – rozświetla drogę i ogrzewa. – Tak bardzo potrzeba nam tego światła w Polsce – mówił. – Potrzeba nam nie tylko ciepła fizycznego i materialnego, ale przede wszystkim ciepła duchowego, które płynie z miłości Boga i bliźniego. To ciepło w naszych rodzinach uwidacznia się w czasie wieczerzy wigilijnej, podczas wspólnego przeżywania świąt Bożego Narodzenia. Patrząc dziś na to światło, mamy nadzieję, że w polskich domach nie zabraknie ciepła płynącego z miłości, która zrodziła się w Grocie Betlejemskiej i która stamtąd promieniuje na cały świat – dodał prymas. Wręczył również harcerzom słodycze i książki o kard. Stefanie Wyszyńskim, przypominając, że zbliżający się rok 2011 będzie rokiem szczególnego upamiętnienia Prymasa Tysiąclecia w związku z przypadającymi rocznicami: 65. rocznicą jego konsekracji biskupiej, 110. rocznicą urodzin i 30. rocznicą śmierci.

 

 

 


Akcja Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowana została po raz pierwszy w 1986 r. w Linz w Austrii jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Rok później patronat nad przedsięwzięciem objęli austriaccy skauci. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji: szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości. Światło odbierane jest co roku z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem i transportowane do Wiednia. Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w stolicy Austrii odbywa się ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień  przekazywany jest mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego do czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej odbierał światło na przejściu granicznym na Łysej Polanie w Tatrach. Obecnie przekazanie ma miejsce naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Stąd światło wędruje do harcerskiego ośrodka „Głodówka”, gdzie po Mszy św. zostaje przekazane dalej, do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie, którego jest symbolem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki