Logo Przewdonik Katolicki

Warto pomagać

Justyna Koper
Fot.

W związku z dużym zainteresowaniem czytelników tematyką przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, wyjaśniam niektóre zagadnienia.


 

 

 

Z możliwości przekazania 1 proc. podatku dochodowego organizacji pożytku publicznego mogą skorzystać podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, a także podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku. 

Najważniejszy jest wybór odpowiedniej organizacji pożytku publicznego.

Najlepiej wybrać określoną organizację z listy publikowanej przez Ministra Sprawiedliwości w Dzienniku Urzędowym Monitor Polski. Co roku , do 31 grudnia lista ta jest aktualizowana i zamieszczane są na niej organizacje sprawdzone przez Ministra Sprawiedliwości pod względem prowadzonej działalności i zgodności z przepisami prawa.

Przekazanie 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego jest proste. Po wyliczeniu wysokości podatku w danym roku, w ostatnich rubrykach zeznania podatkowego należy wpisać nazwę i numer, pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym wybrana przez nas organizacja ( numer ten podany jest na liście publikowanej przez Ministra Sprawiedliwości). Należy również podać kwotę, którą zamierzamy przekazać organizacji, jednak nie więcej niż 1 proc. podatku, wynikającego z zeznania podatkowego.

Ponadto istnieje także możliwość wskazania konkretnego celu, na jaki mają być rozdysponowane pieniądze przez organizację. W tym celu należy wypełnić rubrykę „Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem”. Nasze pieniądze dla organizacji pożytku publicznego przekazuje za nas urząd skarbowy w terminie 3 miesięcy od złożenia rocznej deklaracji. Z wyliczonej kwoty potrącane zostaną koszty przelewu. Ponadto należy pamiętać o tym, że 1 proc. darowizny z naszego podatku dochodowego możemy przekazać tylko jednej organizacji. Warto zatem dobrze zastanowić się, zanim podejmiemy decyzję o wsparciu potrzebujących.  

 

 

                                                                                  

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki