Logo Przewdonik Katolicki

Dobro liczone w procentach

Magdalena Woźniak
Fot.

Jeszcze kilka lat temu przekazanie 1 procentu podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego wiązało się z kłopotliwą biurokracją. Dziś za podatnika na wskazane konto pieniądze przelewa Urząd Skarbowy. Wystarczy więc tylko odrobina dobrej woli.

 

 

 

Jeszcze kilka lat temu przekazanie 1 procentu podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego wiązało się z kłopotliwą biurokracją. Dziś za podatnika na wskazane konto pieniądze przelewa Urząd Skarbowy. Wystarczy więc tylko odrobina dobrej woli.

 

 

Często zastanawiamy się, jak pomóc innym, ale rzadko wykorzystujemy możliwości, które są na wyciągnięcie naszej ręki. Przekazanie 1 procentu nic nas nie kosztuje (chyba że ktoś bezwzględnie oblicza minuty stracone na wypisanie dodatkowej rubryki w zeznaniu podatkowym), a pozwoli zyskać potrzebującym.

 

Jak to zrobić?   

Wystarczy tylko wypisać wniosek w swoim rocznym sprawozdaniu finansowym, który znajduje się na końcu formularzy PIT-28, PIT-36, PIT,-37 i PIT-38. Rubrykę należy uzupełnić, wpisując nazwę organizacji oraz numer wpisu KRS (Krajowego Rejestru Sądowego). Dane te można znaleźć w wykazie organizacji, który ogłasza minister pracy i polityki społecznej. Lista ta przedstawia jednostki, które w danym roku otrzymały status organizacji pożytku publicznego. Zapoznać się z nią można na podstronie witryny internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości: http://opp.ms.gov.pl lub sięgając po szczegółowe dane pod adresem www.baza.pozytek.ngo.pl.

Każdy podatnik, wybierając daną organizację, na którą chce przekazać 1 procent, może wskazać konkretny cel, wpisując w rubrykę „Informacje dodatkowe” np. nazwisko podopiecznego wybranej przez nas fundacji. Należy jednak pamiętać, że organizacja pożytku publicznego nie jest zobligowana do wydatkowania pieniędzy na deklarowany przez podatnika szczegółowy cel. Przekazując 1 procent swojego podatku, trzeba więc mieć świadomość, że spożytkowanie środków finansowych jest przywilejem obdarowanego, który może, ale nie musi zastosować się do naszych wytycznych. Chcąc jednak sprawdzić, jak dana organizacja rozdysponowała darowiznę, wystarczy wprowadzić jej dane do bazy sprawozdań finansowych organizacji pożytku publicznego, znajdującej się w serwisie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

 

Terminy i błędy

Aby organizacja pożytku publicznego otrzymała nasz 1 procent podatku, należy bezwzględnie dotrzymać terminu składania zeznania podatkowego. A ten dla podatników formularza PIT-28  minął 2 lutego 2009 roku, natomiast dla PIT-37, PIT-36, PIT-36L oraz PIT-38 upływa z datą 30 kwietnia. Nowe ustalenia pozwalają na przekazanie 1 procentu również w momencie, gdy podatnik składa korektę zeznania rocznego. Powinna ona jednak być złożona do 30 czerwca (lub 2 kwietnia w przypadku PIT-28).

Złożenie zeznania podatkowego z dużym wyprzedzeniem nie jest równoznaczne z wcześniejszą wpłatą pieniędzy na konto danej organizacji. Data, o ile nie przekracza wyznaczonego terminu, nie ma wpływu na przyspieszenie przelewu na rzecz beneficjenta. Urząd skarbowy kwotę pochodzącą z 1 procentu przekazuje organizacjom dopiero w trzecim i czwartym miesiącu, licząc od końca miesiąca, w którym upłynął termin składania zeznań. Reasumując, pieniądze na rachunkach bankowych znajdą się dopiero w lipcu bądź sierpniu bieżącego roku.

Najczęstszym popełnianym błędem dyskwalifikującym wniosek o przekazanie 1 procentu na organizacje pożytku publicznego są pomyłki we wpisywaniu numeru KRS. Należy więc upewnić się, czy dane są właściwie przepisane.

 

Informacje dodatkowe

W przypadku emerytów i rencistów, których rozlicza ZUS, również istnieje możliwość wsparcia danej organizacji. Wyjaśnia nam to informacja wygenerowana przez Ministerstwo Finansów podające, że w takim wypadku należy na „bazie rocznego obliczenia podatku przez organ rentowy (tzw. PIT 40A) „samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe”. Dalsze wskazówki są takie same jak przedstawione powyżej.

Przekazanie 1 procentu podatku należnego z zeznań rocznych nie jest obowiązkiem, a jedynie prawem podatnika. Patrząc jednak na pożytek płynący z tego przywileju, warto zadeklarować chęć pomocy, bo choć „pieniądze szczęścia nie dają”, to mogą służyć dobru.     

 

 

 

Sprawdź w Internecie

 

Kto jest godny zaufania?

http://opp.ms.gov.pl

www.baza.pozytek.ngo.pl

 

Na co przeznaczą twoje pieniądze?

http://bopp.pozytek.gov.pl

 

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki