Logo Przewdonik Katolicki

Wsparcie świętej Cecylii

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Diecezja bydgoska uczciła patronkę chórzystów, organistów oraz zespołów wokalno-muzycznych św. Cecylię. W wielu świątyniach odbywały się koncerty oraz śpiewy artystyczne.


Diecezja bydgoska uczciła patronkę chórzystów, organistów oraz zespołów wokalno-muzycznych – św. Cecylię. W wielu świątyniach odbywały się koncerty oraz śpiewy artystyczne.

 

Na szczególną uwagę zasługuje Bydgoski Chór Katedralny, który tworzą przedstawiciele różnych zawodów i specjalizacji. Zespół ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień, także międzynarodowych.

 

Nade wszystko modlitwa

Chór powstał w październiku 1999 r. jako Bydgoski Chór Konkatedralny z inicjatywy abp. Henryka Muszyńskiego. Następnie zmienił nazwę z dniem ustanowienia diecezji bydgoskiej – 25 marca 2004 r. Na co dzień działa przy katedrze w Bydgoszczy, będącej równocześnie sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. – Święta Cecylia jest bardzo ważną patronką, nie tylko muzyki, ale w ogóle świata artystycznego. Jest to święta, która umiłowała muzykę organową, chóralną, wokalną. Dzisiaj czcimy ją jako tę wierną, do której możemy się uciekać w ważnych chwilach artystycznych – powiedział prof. Mariusz Kończal.

Dyrygent chóru podkreślił, że jego członkowie traktują śpiewanie jako wyróżnienie. Dodał, że jest to wielki dar Boży, a nade wszystko modlitwa. – Przychodząc na próby, poznając nowy repertuar, poszerzając go o pieśni danego okresu liturgicznego, modlimy się podwójnie – dodał. Profesor Kończal zaznaczył, że przed występami uczestnicy biorą udział w wielu próbach. – Bardzo sobie cenię to, że członkami chóru katedralnego są przede wszystkim amatorzy. Pomimo to przychodzą do nas, aby łączyć się z nami w tej modlitwie – stwierdził.

 

Każdy może dołączyć

Bydgoski Chór Katedralny zdobył m.in. Srebrny Dyplom w II Międzynarodowym Konkursie Chórów im. Bohuslava Martinu w czeskich Pardubicach oraz Srebrny Medal w kategorii chórów mieszanych w I Międzynarodowym Konkursie Chórów w bułgarskiej Sofii. – Jesteśmy chórem matki kościołów w diecezji. Dla mnie to bardzo ważny element życia, dający ogromną satysfakcję i radość. Z drugiej strony – jako dla prezesa – to ogromna praca. Trzeba chociażby przygotować nuty, przepisać je na komputerze. Jednak przez jedenaście lat czuwa nad nami Opatrzność – powiedziała Anna Wójtowicz.

Od 2002 r. w ramach chóru działa Zespół Wokalny Katedry w Bydgoszczy. Bydgoski Chór Katedralny jest także członkiem Federacji Caecilianum. – Na pewno przez pryzmat czasu, jaki spędziłem w chórze, mogę powiedzieć, że w pewnym sensie jest to wyróżnienie. Po pierwsze, jest to przyjemność, po drugie sposób na odreagowanie codziennych napięć, stresów. Po trzecie, to realizacja marzeń, które kiedyś się nie ziściły. Każdy może dołączyć do naszej „rodziny” – powiedział Marek Brzezicha.

Chór bierze udział w ważnych uroczystościach kościelnych i państwowych odbywających się w katedrze, a także koncertuje w Polsce i za granicą. Jego repertuar składa się z europejskiej muzyki a cappella od XV do XXI w.

Święta Cecylia – patronka chórzystów, muzyków, opiekunów instrumentów – żyła w  III wieku. Była jedną z najsłynniejszych męczennic Kościoła.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki