Logo Przewdonik Katolicki

Zatroskani o wychowanie

Marcin Jarzembowski
Fot.

Z udziałem przedstawicieli władz, nauczycieli, uczniów i rodziców odbyły się w Kruszynie uroczystości, podczas których szkole podstawowej nadano imię kard. Stefana Wyszyńskiego.


 

Świętowanie rozpoczęto od Mszy św. w kościele św. Kazimierza Królewicza, której przewodniczył bp Jan Tyrawa.

 

Odniesienie do wartości

Hierarcha nawiązał do znaczenia sztandaru w życiu każdej wspólnoty. – Jest kawałkiem drewna i materiału czy czymś więcej? – pytał. Biskup podkreślił, że sztandar jest symbolem. – On ma was jednoczyć, ma być waszą wizytówką. Ma przyświecać temu, że coś chcecie w życiu osiągnąć, chcecie kimś być. Dlatego się jednoczycie, aby wspólnie nad tym pracować – mówił. Ordynariusz odwołał się również do postaci patrona – Prymasa Tysiąclecia. – Był w pewnym sensie prorokiem. Potrafił głosić nie tylko niepopularne prawdy, ale niebezpieczne, za które szło się do więzienia. Dzisiaj takich ludzi brakuje. Warto, abyście sięgali do jego pism i myśli – apelował bp Tyrawa.

Szkoła w Kruszynie jest placówką o bogatej tradycji, chociażby patriotycznej. Pierwsza wzmianka o próbach założenia szkoły pochodzi z 1829 r. Dzisiaj dzieci uczą się w zabytkowym pałacyku zbudowanym w 1882 r. – Zatroskani o wychowanie naszych dzieci zastanawialiśmy się nad znalezieniem takiego patrona, który byłby ze wszech miar godny naśladowania. Chodziło nam również o to, żeby znaleźć taki autorytet, wokół którego będziemy mogli budować system oddziaływań wychowawczych. Kiedy pojawiła się osoba Prymasa Tysiąclecia, okazało się, że jest to dla nas najlepszy wybór. To przede wszystkim przekazanie miłości, mądrości i umiłowanie ojczyzny – powiedziała dyrektor Małgorzata Wojnowska.

 

Najlepszy wybór

Po Mszy św. nastąpiło przekazanie sztandaru oraz odbyła się gala artystyczna przygotowana przez wychowanków placówki. – Chcemy czerpać wzory, ideały, które kardynał Stefan Wyszyński reprezentował i głosił swoimi postawami oraz nauką. To może w młodym pokoleniu zaowocować systemem wartości, który będzie przekazywany rodzinom oraz kolejnym dzieciom – podkreśliła nauczycielka Alina Pastor. – Kardynał był dobrym człowiekiem i trzeba go naśladować. Jest również wzorem idealnego kapłana, duchowym opiekunem – mówili uczniowie Aleksandra Niedźwiedzka i Jan Zmysłowski.

Obecny na uroczystości miejscowy proboszcz zwrócił uwagę na szczególne umiłowanie przez kard. Wyszyńskiego służby dla Boga i każdego człowieka. – On uczy nas, jak służyć Kościołowi i ojczyźnie. Myślę, że stając się patronem tutejszej szkoły, wyznacza wspaniały program wychowawczy dla młodego pokolenia. Szczególnie teraz, kiedy służba Bogu i ludziom jest często źle pojmowana – stwierdził ks. Piotr Jakubowski.

Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kruszynie jest także znana z wysokiego poziomu nauczania, przygotowania uczniów do dalszej nauki i ukierunkowania ich rozwoju na osiąganie sukcesów. Placówka wraz z oddziałami przedszkolnymi kształci 154 uczniów.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki