Logo Przewdonik Katolicki

Narciarskie przedbiegi

PK
Fot.

Już za miesiąc wielu amatorów sportów zimowych wyjedzie szusować po białych stokach. Aby uniknąć nieprzyjemnych kontuzji, o kondycję należy zadbać znacznie wcześniej.


 

Większość miłośników narciarstwa na górskich szlakach spędza ok. 2 tygodni w roku. Należy jednak zwrócić uwagę, że jest to wysiłek bardzo intensywny i obciążający ciało. Bardzo często nasze mięśnie nie są dostatecznie przygotowane do dynamicznej pracy nóg, szczególnie ud i łydek.

 

Profesjonalnie

Trening przed sezonem narciarskim można spokojnie rozpocząć na kilka tygodni przed wyjazdem. Pomocny może okazać się sześciotygodniowy zestaw ćwiczeń propagowany przez doskonałego byłego alpinistę, a także trenera i eksperta FIS do spraw narciarstwa zjazdowego  Andrzeja Roj Gąsienicę. Szczegółowy plan treningów można znaleźć np. na stronie internetowej: www.narty.g2g.pl. Również niektóre kluby fitness mają w swojej ofercie zajęcia ruchowe lub na siłowni mające właśnie wzmocnić mięśnie przed pierwszym zjazdem ze stoku.

Dodatkową ciekawostką są nowoczesne symulatory przygotowujące do jazdy na nartach i snowboardzie dostępne w kilku miastach na świecie. Na specjalnych urządzeniach przypominających zjazdy można poćwiczyć skręty, a także za pomocą telewizora 3D przenieść się na górskie szczyty. Szczegóły na stronie http://ski-trainer.com.

 

W domu

Jeśli brakuje nam czasu lub samodyscypliny do długotrwałych treningów, warto choć minimalnie poćwiczyć mięśnie nóg w domu. Pomocne w tym okażą się znane z zajęć wf. ćwiczenia takie, jak: przysiady, podskoki z ugięciem kolan, wymachy nogami, rowerek w pozycji leżącej. Ćwiczeniem wzmacniającym nogi jest także tzw. krzesełko pod ścianą. Należy ustawić się plecami do ściany, tak by plecy do niej przylegały, ukucnąć, by nogi w kolanach były zgięte pod kątem 90° i starać się wytrzymać kilka minut. Zaleca się powtarzanie kilku serii dziennie przez kilka tygodni, zwiększając przy tym każdego dnia czas trwania ćwiczenia. Dodatkowo warto zadbać o kondycję, jeżdżąc na rowerze (może być stacjonarny) czy rolkach.Można też wybrać się na jogging lub tak popularny ostatnio nordic walking. Podstawową zasadą jest, by ciało było w ruchu, a mięśnie były przyzwyczajone do większego wysiłku.

ter

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki