Logo Przewdonik Katolicki

Kultura z inspiracji wartości

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Ks. prof. Witold Broniewski ze Stuttgartu oraz prof. Romuald Rajs to osoby, które w tym roku otrzymały medale Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską.


Ks. prof. Witold Broniewski ze Stuttgartu oraz prof. Romuald Rajs – to osoby, które w tym roku otrzymały medale „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską”.

 


 

Wręczył je bp Jan Tyrawa, który przewodniczył w bydgoskiej katedrze Mszy św., inaugurując w ten sposób XXIX Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.

 

Europa i rodzina

Podczas jego obchodów organizatorzy podjęli temat chrześcijańskiej tożsamości Europy. Myślą przewodnią były słowa: „Powrócić do Chrystusa, źródła wszelkiej nadziei”. – To jest wielkie wyzwanie dla nas – ludzi wiary i wszystkich chrześcijan. Byśmy stanęli w obronie tych wartości, które kształtowały Europę. Wielkim fundamentem zawsze była i jest rodzina, stąd nieustanne podejmowanie tej tematyki. Jedno jest pewne – te tygodnie są coraz ważniejsze – powiedział ks. prałat Romuald Biniak z rady programowej.

Bp Jan Tyrawa podkreślił, że materialistyczny styl życia nie inspiruje do stawiania sobie ważnych, filozoficznych pytań o sens i cel ludzkiego życia. – W ten sposób banalizujemy siebie i problemy, stając się bezsilni. Takie tygodnie powinny nas otworzyć na szersze i głębsze wymiary codzienności. Inaugurując kolejny Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, obejmujemy naszą modlitwą tych wszystkich, którzy podejmują się najróżnorodniejszych inicjatyw na rzecz kultury. To znaczy kultury powstającej z inspiracji tych wartości, które wyczytujemy z Pisma Świętego – powiedział.

 

W cichości i dla Boga

Każdego roku medale przyznaje specjalna kapituła działająca przy Archikonfraterni Literackiej Domu Bydgoskiego. Prof. Romuald Rajs przybył do Bydgoszczy z Wilna przez Elbląg i Olsztyn. Ten uzdolniony muzyk jest organistą w parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Założył chór „Exsultate Deo”, który śpiewał m.in. w Wilnie, Paryżu i w wielu polskich sanktuariach. – Jestem zaskoczony. Nie spodziewałem się, że ten moment nastąpi już teraz. Jestem wychowany w kulturze chrześcijańskiej i dla mnie jest to coś naturalnego. To, co robię, odbywa się przy wielkim wsparciu mojej żony – powiedział.

Z kolei ks. prof. Witold Broniewski ze Stuttgartu to organizator wielu wystaw, koncertów, spotkań autorskich – także w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje, trwająca od 1995 roku, akcja stawiania żłóbków bożonarodzeniowych w różnych krajach Europy i to w miejscach „niesakralnych”.  – Kultura chrześcijańska zakłada najpierw możliwie dojrzałą kulturę człowieczą, a potem czerpie jeszcze z innego źródła i sięga dalej. Ma inne możliwości, które chce udostępnić ludziom. Wyróżnienie jest uczczeniem setek ludzi, bez których moje działania byłyby niemożliwe – dodał kapłan.

Mocnym fundamentem rozważań XXIX Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej stała się adhortacja Jana Pawła II Ecclesia in Europa. Seminaria, koncerty i prelekcje, a także „Szkoła Modlitwy” pozwoliły na uobecnienie postaw, których źródłem jest Ewangelia.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki