Logo Przewdonik Katolicki

Kult, formacja, reprezentacja

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Minęło dokładnie dwadzieścia lat od powstania Towarzystwa św. Wojciecha. Na co dzień jego członkowie działają na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej.


 

 

Główną misją towarzystwa jest krzewienie kultu św. Wojciecha oraz dbałość o jego duchowe i materialne dziedzictwo.

 

Ważna spuścizna

W rocznicowym spotkaniu, które odbywało się w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, wzięło udział ponad 150 braci z kół parafialnych. Obecni byli kapłani zaangażowani w działalność towarzystwa m.in. pierwszy asystent kościelny ks. kan. Tadeusz Hanelt. – Dwudziesta rocznica działalności to okazja nie tylko do świętowania, ale także do podziękowania Bogu i ludziom, którzy tworzyli i rozwijają tę organizację. Przyznam, że siedem lat temu, kiedy obejmowałem nad nią pieczę, zastałem dobrze zorganizowane struktury i prężną działalność. Wielka w tym zasługa moich poprzedników – powiedział ks. Tomasz Głuszak, obecny asystent kościelny Towarzystwa św. Wojciecha.

Podczas wielkiego święta bracia obejrzeli prezentację multimedialną przypominającą życie i działalność misyjną św. Wojciecha, ukazującą także miejsca związane z biskupem męczennikiem. Wysłuchali krótkiego sprawozdania z działalności oraz listu kard. Józefa Glempa, który przed dwudziestu laty powołał organizację do życia, i który każdego roku wręczał nowym członkom płaszcze  jako znak przynależności do wspólnoty. „Członkowie Towarzystwa św. Wojciecha dbają o dziedzictwo świętego Patrona w Gnieźnie, w całej archidiecezji i poza jej granicami” – napisał kard. Józef Glemp.

Najważniejszym momentem uroczystości była Msza św., której przewodniczył ks. kan. Tadeusz Hanelt. Obecni zwiedzili wystawę poświęconą organizacji oraz nawiedzili katedrę gnieźnieńską, gdzie modlili się przy grobie patrona.

 

Zaangażowanie w życie parafii

Towarzystwo jest uważane za kontynuatora XIX-wiecznej Straży św. Wojciecha. Zostało reaktywowane przez prymasa Polski kard. Józefa Glempa dekretem z 20 czerwca 1990 r. Jego działalność to: kult, formacja, reprezentacja. Pierwsze słowo oznacza ciągłą troskę o rozwój kultu patrona, drugie – świadome pogłębianie własnej wiary, trzecie – czynne uczestniczenie w uroczystościach religijnych, zwłaszcza tych ku czci św. Wojciecha. Członkowie ubrani w charakterystyczne granatowe płaszcze, które otrzymują po rocznym przygotowaniu, angażują się w organizację wielu uroczystości i wydarzeń kościelnych. Obecnie Towarzystwo św. Wojciecha skupia 367 mężczyzn zrzeszonych w 44 kołach parafialnych działających na terenie pięciu regionów: gnieźnieńskiego, bydgoskiego, kujawskiego, krajeńskiego i pałuckiego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki