Logo Przewdonik Katolicki

Świętość to oczywistość

Błażej Tobolski
Fot.

Odwaga świętości Jana Pawła II stanowiła myśl przewodnią tegorocznego Dnia Papieskiego.

 


Dzień Papieski obchodzony jest w Polsce od 2001 r. w niedzielę, która poprzedza 16 października, a więc datę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w 1979 r. W niedzielę 10 października dziękowaliśmy Bogu za osobę i pontyfikat Sługi Bożego Jana Pawła II, prosząc jednocześnie o wyniesienie go na ołtarze. Głównej Eucharystii tego dnia w naszej archidiecezji przewodniczył w katedrze bp Zdzisław Fortuniak.

W wygłoszonej homilii przypomniał on słowa Jana Pawła II, który u progu swojego pontyfikatu zachęcał, abyśmy nie lękali się otworzyć drzwi Chrystusowi. – Tak wołał ten, który sam nie lękał się Chrystusa, który zawierzył Chrystusowi, otworzył przed Chrystusem wszystko: serce i umysł – zauważył biskup podkreślając, że tę odwagę papież czerpał z krzyża Chrystusa. Przekonywał także, że największą mądrość Jana Pawła II było jego trwanie przy Chrystusie i z tego też „zrodziła się jego świętość”. – Jan Paweł II uważał, że świętość w życiu chrześcijanina jest czymś oczywistym. On tak wierzył, tak żył i tak nas uczył, i za takiego go dziękujemy. Miał też odwagę taki program postawić przed Kościołem, czyli przed nami – stwierdził bp Fortuniak.

W poznańskiej katedrze w Dniu Papieskim tradycyjnie odbywa się także prezentacja z cyklu Verba Sacra. Modlitwy Katedr Polskich, poświęcona lekturom Jana Pawła II. W tym roku natomiast usłyszeliśmy, w wykonaniu aktorów: Katarzyny Łaniewskiej i Adama Woronowicza, modlitwy Ojca Świętego. Zaprezentowane zostały także teksty modlitewne św. Teresy z Avila, która była, jak zauważył realizator cyklu Verba Sacra Przemysław Basiński, „mistrzynią modlitwy Jana Pawła II”. – Z modlitw papieża wybraliśmy te, które były najbardziej charakterystyczne dla Ojca Świętego, które słyszeliśmy i w których on objawiał się jako człowiek bez reszty oddany Bogu – wyjaśnił we wstępie Basiński. Z kolei bp Marek Jędraszewski, dzieląc się również własnym doświadczeniem spotkania z Janem Pawłem II jako człowiekiem modlitwy, przypomniał „zwłaszcza dwie modlitwy przez niego ukochane, tak dla niego normalne i zwykłe, bo wypełniające treść każdego jego dnia”: Drogę Krzyżową i Różaniec. Oprawę muzyczną prezentacji zapewnił Zespół Muzyki Sakralnej Lumen pod dyr. Zbigniewa Małkowicza, twórcy m.in. pop-oratorium „Miłosierdzie Boże”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki