Logo Przewdonik Katolicki

Nie wszystek umarł

Anna Płotek
Fot.

Tysiące kaliszan i mieszkańców całej diecezji złożyło hołd Janowi Pawłowi II w rocznicę jego śmierci. Wszystkim wydarzeniom towarzyszył podniosły nastrój oraz żywe wspomnienia. Drugiego kwietnia w każdej parafii odprawiano Msze św. w intencji szybkiej beatyfikacji Sługi Bożego oraz jako dziękczynienie za wspaniały pontyfikat. Wcześniej, 30 marca, w kaliskiej Miejskiej Bibliotece...

Tysiące kaliszan i mieszkańców całej diecezji złożyło hołd Janowi Pawłowi II w rocznicę jego śmierci. Wszystkim wydarzeniom towarzyszył podniosły nastrój oraz żywe wspomnienia.

Drugiego kwietnia w każdej parafii odprawiano Msze św. w intencji szybkiej beatyfikacji Sługi Bożego oraz jako dziękczynienie za wspaniały pontyfikat. Wcześniej, 30 marca, w kaliskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej im. A. Asnyka otwarto wystawę zatytułowaną „Pierwsza rocznica śmierci Jana Pawła II”. Odbyło się też spotkanie autorskie z Józefem Tylusem i jego poezją poświęconą Ojcu Świętemu. Nie zabrakło także koncertów w różnych miejscach na terenie diecezji kaliskiej: wśród nich koncert w wykonaniu wokalno-muzycznego chóru z Grodna, organistów kaliskich i kwartetu smyczkowego katedry św. Mikołaja, koncert papieski „Psalmy Dawida” Zbigniewa Małkowicza, w wykonaniu Zespołu Muzyki Sakralnej „Lumen”, chórów i orkiestry symfonicznej pod dyr. Tadeusza Wicherka, spektakl słowno-muzyczny „Pieśń o Bogu ukrytym”; wykonywano „Tryptyk rzymski” Jana Pawła II, odprawiono Drogę krzyżową.

Punktem kulminacyjnym obchodów rocznicy śmierci Jana Pawła II był Apel Jasnogórski. Tysiące wiernych gromadziło się przed pomnikami, tablicami i obeliskami poświęconymi Ojcu Świętemu, by zapalić znicz i zjednoczyć się duchowo z Wielkim Papieżem.

Kaliski pomnik Jana Pawła II na placu przy bazylice św. Józefa opływało morze płonących zniczy. Wraz z wyświetlanymi fragmentami upamiętniającymi wizytę Papieża w Kaliszu w 1997 roku odżywały wspomnienia. Modlitewnemu czuwaniu przewodniczył bp Stanisław Napierała, który także wspomniał osobę Ojca Świętego, nazywając go „Papieżem Bożego Miłosierdzia”. – Bóg obdarzył Jana Pawła II niezwykłym umysłem, talentami. Bóg był w nim, uczynił go mistrzem dialogu i przez niego mówił do świata, do każdego człowieka – mówił ks. biskup.

Spotkanie kaliszan oddających pokłon zmarłemu przed rokiem Papieżowi zakończył koncert symfoniczny Filharmonii Kaliskiej, który odbył się w kościele garnizonowym. Można było także posłuchać III części „Tryptyku rzymskiego”: „Wzgórze w Krainie Moria”.

Dodatkowo we wtorek 4 kwietnia w bazylice św. Józefa odprawiona została dziękczynna Msza św. akademicka za Jana Pawła II.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki