Logo Przewdonik Katolicki

Figura św. Rity

Michał Gryczyński
Fot.

W Santa Cruz (Brazylia) poświęcono największy pomnik w Ameryce Łacińskiej, który jest największą katolicką figurą na świecie.

W Santa Cruz (Brazylia) poświęcono  największy pomnik w Ameryce Łacińskiej, który jest największą katolicką figurą na świecie.

 

 

To podobizna św. Rity licząca razem cokołem 56 m wysokości. Święta ta - kanonizowana w 1900 r. przez Leona XIII – cieszy się niezwykłą czcią wiernych w Ameryce Łacińskiej. Ufni w skuteczność jej orędownictwa praktykują oni nabożeństwo piętnastu czwartków, bo przez tyle lat nosiła na czole stygmat korony cierniowej. Otrzymała go w Wielki Piątek 1443 r., podczas rekolekcji. Nabożeństwo piętnastu czwartków sprawowane jest w dniach poprzedzających 22 maja, czyli dzień jej narodzin dla nieba. Odmawia się wtedy specjalne modlitwy, nawiedza świątynie i wspomina  najważniejsze wydarzenia z życia św. Rity.

Ale również u nas cieszy się ona niemałym kultem, zwłaszcza że należy – razem ze św. Judą Tadeuszem i św. Ekspedytem - do grona orędowników spraw beznadziejnych. Zasłużyła na ów przywilej żyjąc w małżeństwie z brutalnym  mężem, którego zdołała doprowadzić na łożu śmierci do nawrócenia. A potem wyprosiła długimi modłami śmierć dla swoich synów, bliźniaków, bo pragnęła  odwieść ich od zemsty za zabicie ojca. Po długich staraniach przywdziała habit i wiodła żywot pustelnicy, praktykując surowe pokuty oraz karmiąc się wyłącznie Eucharystią. Zmarła 22 maja 1457 r.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki