Logo Przewdonik Katolicki

Na lotnisku bez stresu

PK
Fot.

Szczególnie pod koniec wakacji wiele rodzin korzysta w ofert last minute, które proponują biura podróży. W większości z tych wycieczek podróż odbywa się samolotem tanich linii lotniczych.Czasem lot kojarzy się z nieprzyjemnymi sytuacjami opowiadanymi przez znajomych, którzy musieli udręczać się z obsługą lotniska. Niektórych rzeczy nie można przewidzieć, innym jednak można zapobiec.


Szczególnie pod koniec wakacji wiele rodzin korzysta w ofert last minute, które proponują biura podróży. W większości z tych wycieczek podróż odbywa się samolotem tanich linii lotniczych. Czasem lot kojarzy się z nieprzyjemnymi sytuacjami opowiadanymi przez znajomych, którzy musieli udręczać się z obsługą lotniska. Niektórych rzeczy nie można przewidzieć, innym jednak można zapobiec.

 

Bagaż
O bezstresowy komfort warto zadbać już w domu podczas pakowania walizek. Przeważnie tanie linie lotnicze zezwalają na jeden bezpłatny podręczny bagaż o wadze do 10 kg o określonych wymiarach. Za dodatkowe bagaże, przechowywane w luku bagażowym samolotu, należy uiścić opłatę, która w przypadku wielu państw Europy wynosi ok. 90 zł w jedną stronę. Walizka ta jednak również musi mieć odpowiednią wagę, która waha się w zależności od przewoźnika. Przeważnie jest to ok. 16-17 kg. Warto już w domu po zapakowaniu niezbędnych rzeczy sprawdzić, ile waży nasza torba, by uniknąć niepotrzebnych dodatkowych opłat za nadbagaż.
Jeśli decydujemy się na dodatkowy bagaż, dobrze jest go odpowiednio oznaczyć. Często zdarza się, że podczas odbioru walizek ludzie przypadkowo podbierają je sobie myśląc, że to ich. Najlepiej do bagażu doczepić coś, co już z daleka pozwoli nam go rozpoznać. Może to być breloczek albo, tak popularna w ostatnich latach, smycz. Dobrze, gdyby było to coś mniej standardowego jak czerwona wstążka, którą coraz więcej osób przyczepia do rączki walizki.

 

Płyny
Kolejną ważną rzeczą jest odpowiednie spakowanie płynów, które zabieramy w bagażu podręcznym. Ze względów bezpieczeństwa wszystkie płyny, żele i pasty powinny być zapakowane w oddzielne przezroczyste worki o szczelnym zamknięciu. W razie gdybyśmy o nich zapomnieli, są one dostępne na lotnisku. Ponadto produkty te nie powinny być większe niż opakowania 100 ml. Istotne jest, iż do tych produktów nie zaliczają się żadne napoje - są one od razu konfiskowane podczas kontroli.
Inaczej jest w przypadku produktów nabytych w strefie bezcłowej. Te można już wnosić na pokład samolotu bez powyżej opisanych wytycznych, ale należy zachować paragon ich zakupu.


ter
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki