Logo Przewdonik Katolicki

Zagrają organy i szkockie dudy

Adam Gajewski
Fot.

Promując drugą edycję nakielskich spotkań z muzyką klasyczną, przypominamy, iż w wybrane niedziele w kościele p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, rozpoczyna się fascynujący czas muzyki, którego po prostu nie można przegapić!

Promując drugą edycję nakielskich spotkań z muzyką klasyczną, przypominamy, iż w wybrane niedziele w kościele p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, rozpoczyna się fascynujący „czas muzyki”, którego po prostu nie można przegapić!

 

Do Nakła nad Notecią udało się zaprosić muzycznych wirtuozów, prezentujących wyjątkowe, bardzo zróżnicowane programy. Zapraszamy na koncert 8 sierpnia!

 

Nakielski wakacyjny cykl muzyczny cieszy się dużą popularnością, frekwencja dopisuje. Do tej pory koncertowano w Nakle nad Notecią oraz „wyjazdowo” w Sadkach. Kto 8 sierpnia chciałby posłuchać występu duetu Ewa Sawoszczuk – Przemysław Wawrzyniak, powinien przybyć do nakielskiego kościoła p.w. św. Stanisława o godzinie 13.15. To już stała pora tamtejszych spotkań z „klasyką”. Niewątpliwym „smaczkiem” niedzielnego koncertu będzie nuta muzyki szkockiej, której oddanym propagatorem jest Przemysław Wawrzyniak, grający m. in. na dudach. Ewa Sawoszczuk zasiądzie przy kościelnych organach.

 

Spotkanie wielu muzycznych kultur

 

Co usłyszymy? Jako pierwsze rozlegną się kompozycje oparte na tradycyjnych motywach szkockich („Amazing Grace”, „Scotland The Brave”, „Loch Rannoch”). Nieco później zaprezentowana zostanie autorska kompozycja Wawrzyniaka – „Hymn”. Nie zabraknie oczywiście utworu mistrza muzyki organowej – Jana Sebastiana Bacha. Będzie to chorał. Z dorobku Ludvika van Beethovena wybrano słynną „Odę do radości”. Całości dopełnią rozmaite kompozycje autorów anglosaskich, ballada irlandzka i tradycyjna melodia syberyjska! Mieszanka muzyczna, mieszanka kulturowa… Warto przyjść i posłuchać!

 

Muzycy, którzy potrafią zaskoczyć niejednym…                

 

 


 

Kilka słów o wykonawcach

Ewa Sawoszczuk to zarówno muzyk jak i propagator i menedżer kultury. Wykładowca Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W roku 2000 uzyskała dyplom tejże uczelni w klasie organów. Uczestniczka wielu kursów mistrzowskich, licznych krajowych i zagranicznych festiwali muzycznych. Współpracownik Filharmonii Pomorskiej. Dokonała wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia. Pomysłodawca i artystyczny opiekun cyklicznych koncertów organowych w Bydgoszczy, Toruniu oraz Krakowie. W latach 2000 – 2007 pełniła funkcję organisty w bydgoskim kościele p.w. Św. Andrzeja Boboli.

Przemysław Wawrzyniak – muzyk grający m.in. na dudach szkockich, fletach irlandzkich, bodhranie – bębnie irlandzkim… Fascynat muzyki etnicznej, folkowej, zwłaszcza tej o pochodzeniu szkockim, irlandzkim czy bretońskim… Gry na dudach uczył się u Lindsaya Davidsona – szkockiego dudziarza i kompozytora. Wawrzyniak występuje w kraciastym kilcie. Założyciel celtyckiego zespołu muzycznego „Caledonia”. Przy musicalu „Piotruś Pan” współpracował m.in. z Januszem Józefowiczem. Lubi zaskakiwać: utwory wykonuje zarówno w tradycyjnych jak i nowoczesnych aranżacjach.           

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki