Logo Przewdonik Katolicki

Lednica - chrzcielnica Polski

Weronika Stachura
Fot.

W tym roku już po raz 14. młodzi metryką i duchem spotkają się nad lednickim jeziorem.


 

Tradycyjnie już w okolicach święta Zesłania Ducha Świętego do kolebki chrześcijaństwa polskiego przybywają ci, którzy chcą właśnie tu uczyć się wiary. Niezmiennie już, jak to zresztą było od samego początku, Lednica łączy pokolenia: wiek nie gra tu żadnej roli. To, co podkreślają rokrocznie uczestnicy lednickich spotkań,  to przede wszystkim poprzez sakrament pokuty i Eucharystii – spotkanie z żywym Chrystusem. Organizator - Duszpasterstwo Akademickie Ojców Dominikanów – dokłada starań, by kolejne lednickie święto młodych przebiegało pod konkretnym hasłem. Wszystkim zgromadzonym 5 czerwca na polach chrzcielnicy Polski towarzyszyć będą słowa: „Kobieta – dar i tajemnica”.

 

Kobieta – niezgłębiony archetyp Ewy

Nieoceniony, a zarazem tak często niedoceniany wkład kobiety w życie rodzinne, społeczne, a w końcu i w życie religijne będzie tegorocznym tematem lednickich rozważań. Córka Ewy, wyposażona jest niejako w – jak to się często nazywa – „intelekt miłości” przejawiający się niezwykłą i nierzadko niezrozumiałą wrażliwością i ofiarnością. Najdoskonalszym obrazem „geniuszu kobiety”, o którym w swym nauczaniu niejednokrotnie wspominał Jan Paweł II, jest Maryja. Promieniowaniem kobiecości widocznej zwłaszcza w szczególnie silnym w Polsce kulcie Maryi przeniknięta jest polska tradycja i kultura. Nie można również zapomnieć, że i wierni stanowiący Kościół symbolizują małżonkę poślubioną Oblubieńcowi – Chrystusowi. Zatem owa wielowymiarowość znaczenia roli kobiety w życiu chrześcijańskim skupi uwagę zgromadzonych na polach lednickich. Fakt ten podkreślą przywiezione przez tarnowską młodzież relikwie bł. Karoliny Kózkówny. Hasło lednickiego spotkania młodych znajdzie także naoczne odzwierciedlenie, bowiem organizatorzy zachęcają, by wszyscy, którzy zdecydują się wziąć w nim udział, ubrali się na biało. Kolor ten – symbol czystości – ma kierować nasz wzrok na życie bez grzechu poczętej Maryi. Oprócz białej szaty, pojawi się i kolejny symbol kobiecości – miód, który podarują pszczelarze z Karpackiego Związku Pszczelarzy oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. Owoc pszczelego roju ma także odwoływać do eucharystycznego pokarmu. W programie znalazły się zarówno nieszpory, jak i misteria: „Ewa-Maryja-Ecclesia” oraz „Kobiety, które poszły za Chrystusem”.

 

Błogosławiony Kapłan

Z tegorocznym tematem, a jednocześnie kończącym się właśnie Rokiem Kapłańskim oraz przewidzianą uroczystością beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki, związane będzie zadanie skierowane do dziewcząt – napisanie listów do kapłanów. Choć sama forma i treść tekstu pozostaje w gestii autorek, to przede wszystkim ma ona zapewniać o modlitewnej pamięci i wsparciu. Listy zostaną wręczone przybyłym pod Bramę-Rybę kapłanom. Uczestnicy spotkania będą mogli również wysłuchać przesłania matki ks. Jerzego – Marianny Popiełuszki.

 

Praktyczne wskazówki

Chcący „naładować duchowe akumulatory”, powinni pamiętać o kilku praktycznych wskazówkach. Przede wszystkim otwarta przestrzeń nie oznacza, że nie obowiązują nas takie same zasady, jak w świątyni; również naszym zachowaniem świadczymy o przynależności do Chrystusowego Kościoła. Warto przygotować się do tego duchowo i fizycznie, zabrać prowiant i odpowiednio się ubrać, nie zapomnieć o apteczce czy numerze telefonu opiekuna grupy. Nade wszystko stosować się do zaleceń służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, wtedy spotkanie i przejście przez Bramę-Rybę odbędzie się bez zbędnych zakłóceń.

 

 

 

„Duch wypełnia anioły, wypełnia archanioły, uświęca władzę, wszystko ożywia. Obecny jest w całym stworzeniu, ale jednemu udziela się w pewien sposób, drugiemu inaczej, jednak od tego, że udziela się innym, nikt nie jest pomniejszony. Wszystkich obdarowuje swoją łaską i nie wyczerpuje się w tych, których wynagradza, wypełnia zwłaszcza tych, którzy go przyjmują samego, niczego nie tracąc. Jak słońce oświeca ciała i dociera do nich w różny sposób samemu nie doznając pomniejszenia, podobnie Duch udzielając wszystkim swojej łaski, pozostaje nienaruszony i niepodzielny. Prowadzi wszystkich do poznania Boga, zapala proroków, uczy mądrości prawodawców, uświęca kapłanów, umacnia władców, doskonali sprawiedliwych, wstrzemięźliwych czyni godnymi poszanowania, udziela daru świętości, wskrzesza zmarłych, uwalnia więźniów, czyni dziećmi obcych”.

„Homilia o wierze”, św. Bazyli Wielki

 

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki