Logo Przewdonik Katolicki

Zanim przyjedziesz na ESM

Magdalena Woźniak
Fot.

Już niespełna kilka dni pozostało do Europejskiego Spotkania Młodych w Poznaniu. Co warto wiedzieć przed pielgrzymką zaufania? Oto kilka praktycznych wskazówek.

 

 

 

Większość osób do spotkania przygotowywała się od roku; niektórzy miesiącami ćwiczyli kanony, inni uczyli się przebywać z Bogiem w ciszy i poznawali wspólnotowy charakter modlitwy. Ważne więc, by to zasiewane przez długi czas ziarno wreszcie przyniosło bogate duchowo owoce. Przed samym wyjazdem warto przede wszystkim otworzyć swe serce na Boga i drugiego człowieka, później dopiero zacząć pakować swoją walizkę.

 

Bagaż

Organizując bagaż, pamiętajmy, by był on wygodny, poręczny i przede wszystkim możliwie niewielki. Każdy uczestnik powinien zabrać ze sobą tylko niezbędne rzeczy, czyli między innymi: karimatę, śpiwór, kubek, łyżkę, nóż (na posiłki), ciepłe ubrania i ewentualnie małą matę lub poduszkę do siedzenia podczas modlitw i spotkań. Nie można pominąć też dokumentów potrzebnych podczas przyjęcia pielgrzymów, czyli dowód osobisty lub legitymację szkolną (w przypadku osób niepełnoletnich obowiązkowo potrzebna jest pisemna zgoda rodziców). Każdy powinien też mieć ze sobą kartkę „Dane uczestnika”. Można ją ściągnąć ze stron Wspólnoty z Taizé informujących o spotkaniu w Poznaniu (www.taize.fr/pl) i wydrukować. W Poznaniu trzeba będzie ją oddać w parafii, która będzie nas gościć. Dodatkowo można zabrać ze sobą instrumenty muzyczne.

Podróż

Prawidłowo przygotowane do drogi autokary powinny mieć, z prawej strony przedniej szyby oraz na środku tylnej, zamieszczone logo spotkania z numerem grupy. Pasażerowie powinni zapamiętać te informacje, które przydadzą się również w odnalezieniu busa w dniu wyjazdu.

Europejskie Spotkanie Młodych tak naprawdę powinno zacząć się już w momencie, gdy podróżni wsiądą do autokarów czy pociągów. Droga do Poznania nie musi być męczącą wyprawą do celu, ale ciekawą przygodą i okazją do nawiązania pierwszych znajomości. Zagospodarowanie tego wolnego czasu zależy od poszczególnych grup. Ciekawe może być na przykład dzielenie się między podróżującymi wrażeniami z poprzednich spotkań, rozmowy na temat działań grup parafialnych czy też po prostu wspólny śpiew.

Wszyscy Polacy przyjmowani będą w halach 1-2 na Międzynarodowych Targach Poznańskich, na które powinni dotrzeć między godz. 7rano a 12 w południe. Pielgrzymi z innych krajów witani będą w kilku wybranych szkołach. Dopiero stamtąd młodzież kierowana będzie do parafii. Osoby, które przyjeżdżają innymi środkami transportu, mogą dotrzeć na Międzynarodowe Targi Poznańskie tramwajem następujących linii 5, 6, 8, 10, 11, 12, 14, 18, wysiadając na przystanku „Most Dworcowy” lub linii 6, 13, 15, wysiadając na przystanku „Bałtyk”.

 

Przyjęcie uczestników

Wszystkie materiały przydatne podczas pobytu w Poznaniu będą rozdawane w momencie przyjęcia grupy w halach 1 i 2 na terenie MTP, a więc szczegółowy program spotkania, karta uczestnika, która pozwoli nam korzystać ze środków transportu publicznego i posiłków, plan miasta. Tam także każda osoba otrzyma mapkę kierującą do jednej ze 150 parafii, które tego dnia będą czekać na swoich gości, a dopiero parafialne ekipy przygotowań będą kierować nas do rodzin, gdzie przez 5 dni zamieszkamy. Osoby odpowiedzialne za grupy, których numer telefonu różniłby się od wcześniej podanego w formularzu zgłoszenia, proszone są o uaktualnienie danych u organizatorów.

 

Szczegóły na stronie www.taize.fr/pl

 

 


Uczestniku pamiętaj:

- przestrzegaj godziny powrotu ustalonej z rodziną, która cię gości

- wykaż swoje zaangażowanie, pomagając w spotkaniach małych grup i podczas modlitwy

- uważaj na kieszonkowców

- swoim zachowaniem dajesz świadectwo

- w nagłych przypadkach dzwoń pod nr tel. 061/ 655 96 55

W związku z A/H1N1 (świńska grypa) organizatorzy proszą:

-  o przestrzeganie podstawowych zasad higieny oraz o częste i dokładne mycie rąk

-  jeśli to tylko jest możliwe, zaszczepienie się przeciwko grypie kilka tygodni przed przyjazdem do Poznania

-  tych wszystkich, którzy zetknęli się z osobami chorymi na grypę A/H1N1 lub którzy u siebie obserwują symptomy tej grypy, by nie przyjeżdżali na spotkanie europejskie

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki