Logo Przewdonik Katolicki

Europejska przygoda

Kamila Tobolska
Fot.

Młodzi mający kontakt z przebywającymi od września w Poznaniu wolontariuszami z Taizé, podkreślają, że są to ludzie bardzo pozytywnie nastawieni do świata. Wszystkim udziela się ich radość.

 

W ponad 150 parafiach trwają intensywne przygotowania do przyjęcia tysięcy młodych ludzi, którzy będą uczestniczyli w odbywającym się w Poznaniu pod koniec roku Europejskim Spotkaniu Młodych (ESM). W tzw. parafialne ekipy przygotowań angażuje się wiele osób, w większości uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz studenci.

 

Po prostu uświadomić

Tak też jest w parafii pw. Nawrócenia św. Pawła na poznańskich Ratajach. Przedstawiciele ekipy przygotowań z tej wspólnoty chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z aktywnym oczekiwaniem na te wyjątkowe dni. − W naszej parafii co dwa tygodnie odbywają się spotkania modlitewne w duchu Taizé. Dodatkowo ekipa przygotowań, która liczy około 20 osób, ma spotkania robocze – opowiada Ania. Młodzi ludzie bardzo starają się, aby w ich parafii zostało przyjętych jak najwięcej pielgrzymów, którzy przybędą do Poznania już 29 grudnia. − Podczas ostatniej rozmowy z opiekującą się naszą ekipą Aline, wolontariuszką z Taizé, zastanawialiśmy się, co możemy jeszcze zrobić, aby zachęcić naszych parafian do większej gościnności – mówi Agnieszka. – Wiemy już, że musimy w najprostszy sposób uświadomić ludziom, że jeden pielgrzym potrzebuje tylko dwóch metrów kwadratowych podłogi, żeby rozłożyć na niej swoją karimatę. Nie jest potrzebna także znajomość języka, wystarczą dobre chęci – dodaje Nikola.

 

List z Chin

To, że kolejne 32. ESM odbędzie się właśnie w Poznaniu daje młodym Wielkopolanom szansę na aktywne angażowanie się w jego organizację. – Cieszymy się, że możemy w nim brać udział niejako „od kuchni”. To także świetna okazja do poznania wielu młodych ludzi z całej Europy – zauważa Maciej. – Warto zdobywać nowe doświadczenia – podkreśla Nikola, dodając, że działanie w parafialnej ekipie przygotowań to dla niej wspaniała przygoda.

Jej kontynuacją będzie zapewne samo ESM. Na Spotkaniu w Poznaniu brat Alois, przeor Taizé opowie młodym o swojej zakończonej właśnie podróży po Chinach i o wierze tamtejszych chrześcijan. Natomiast podstawą codziennych rozważań podczas ESM będzie przygotowany przez brata Aloisa „List z Chin”. Młodzi Europejczycy podejmą takie tematy jak sprawiedliwość, solidarność czy pokój, a jednym z ważniejszych będzie problem wolności.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki