Logo Przewdonik Katolicki

Codziennie mówię dziecku...

Bogna Białecka
Fot.

W zerówce Adaś niemal poważnie powiedział, że na drugie imię ma zostaw to, a jego brat schodź stamtąd natychmiast!. Zastanawialiście się może, jakie słowa najczęściej słyszą wasze dzieci? Oto zestaw słów, których warto używać codziennie, by nauczyć swe pociechy ufności w ich siły oraz szacunku dla siebie i innych.

 

W zerówce Adaś niemal poważnie powiedział, że na drugie imię ma „zostaw to", a jego brat „schodź stamtąd natychmiast!". Zastanawialiście się może, jakie słowa najczęściej słyszą wasze dzieci? Oto zestaw słów, których warto używać codziennie, by nauczyć swe pociechy ufności w ich siły oraz szacunku dla siebie i innych.

 

 

Dziękuję

Ważne jest, by zauważać, gdy dziecko stara się pomóc innym, np. „Dziękuję, że pomogłeś mi posegregować ubranka kolorami, dzięki temu będziemy mogli szybciej zrobić pranie".  Nie tylko uczymy w ten sposób kultury osobistej, ale rozwijamy wiarę w siebie.

Proszę

To „magiczne słowo" zaznaczające różnicę między osobą dobrze wychowaną a niekulturalną. Zawsze używaj słowa proszę. Wymagaj tego samego od dziecka w każdej sytuacji. Poprawiaj: „Nie - daj mi to, tylko...?", a jeśli ma problem ze zrozumieniem, możesz nazwać rzecz po imieniu: „Mów, proszę, gdy czegoś chcesz".

Opowiedz mi o tym

Lub też: „powiedz więcej o tym" – to słowa zachęcające dziecko do mówienia. Potwierdzają, że słuchasz i jesteś zainteresowany. Są neutralne, pozwalają na dowiedzenie się czegoś więcej bez natychmiastowej oceny czy udzielania rady. Pamiętaj jednak, by nie wypowiadać tych słów tonem przesłuchania.

Potrafisz to zrobić

Wyrażenie wiary w możliwości dziecka pomaga mu też w siebie uwierzyć. Oczywiście potrzebna jest realna ocena jego możliwości. Warto jednak pamiętać, że często słowa zachęty ze strony rodziców są jedynym, co może powstrzymać dziecko od przedwczesnego poddania się.

Jak mogę ci pomóc?

Gdy widzisz, że jakieś zadanie sprawia dziecku trudności, możesz zaproponować pomoc. Nie chodzi jednak o to, by wykonać zadanie za dziecko. Możesz np. powiedzieć: „Jestem przekonana, że potrafisz przeczytać to opowiadanie samodzielnie, ale powiedz mi, jeśli trafisz na niezrozumiałe słowo, to ci wyjaśnię".

Zróbmy to razem

Nawet przedszkolak jest w stanie nauczyć się, że współpraca i wspólny wysiłek może przyspieszyć wykonanie pracy. „Ułóżmy razem te książki, to będziemy się mogli pobawić puzzlami".

Dobrze ci poszło, świetna robota!

Pamiętaj, by zauważyć i pochwalić dziecko, gdy udało mu się coś zrobić, zachować zgodnie z domowymi zasadami itp. Pamiętaj, by pochwała była konkretna i szczera.

Czas na...

Regularny, powtarzalny porządek dnia daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Warto to podkreślać, mówiąc np. „Czas na zadanie domowe", „Czas na kąpiel" itp.

Kocham cię

Bywają osoby, którym wydaje się oczywiste, że kochają swoją rodzinę i że nie muszą tego wciąż powtarzać. A jednak dzieci naprawdę muszą to słyszeć. Nie wystarczy ogólna świadomość miłości, dzieci dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego winny słyszeć te słowa często.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki