Logo Przewdonik Katolicki

Łącze internetowe

Szymon Puchalski
Fot.

Internet stał się medium wszechobecnym. Obok telewizji i telefonu jest obecny w większości domów. Oferta dostępu do globalnej sieci jest bardzo szeroka. Co wybrać? Jaki internet jest dla nas najlepszy?

 

Kabel czy nie?

Pierwsze pytanie, które musimy sobie zadać, wybierając ofertę, brzmi: gdzie chcę korzystać z internetu? Jeżeli z internetu chcemy korzystać wyłącznie w domu (bądź innym lokalu – np. w firmie), najlepszą ofertę zapewnią nam dostawcy kablowi: telefonie stacjonarne, sieci telewizji kablowej czy osiedlowe sieci internetowe. Jeżeli posiadamy laptopa i często podróżujemy lub mieszkamy w miejscu, gdzie nie ma ofert dostawców kablowych, trzeba rozważyć dostęp bezprzewodowy, za pośrednictwem infrastruktury GSM (telefonii komórkowej).

 

Łącza kablowe

Jeżeli zdecydujemy się na łącza tradycyjne, podstawowymi kryteriami wyboru usługodawcy jest przelicznik prędkość/cena oraz czas trwania umowy. Jeżeli internet służy nam do przeglądania stron WWW, odbierania maili czy słuchania radia internetowego, to prędkość 1 Mb (megabit) = 1024 Kb (kilobitów) w zupełności wystarczy. Oczywiście, jeżeli cenimy sobie komfort i szybkość, to usatysfakcjonują nas szybsze oferty. Jeżeli często oglądamy materiały wideo w sieci (lub pobieramy duże pliki), będzie nam potrzebne łącze o przepustowości minimum 2 Mb (2048 Kb). Pamiętajmy, że długie czasy trwania umowy np. 3 lata są niebezpieczne, tym bardziej że usługi te wciąż tanieją.

Często dostawcy oprócz internetu proponują różnego rodzaju pakiety, np. telefon + internet + telewizja. Warto rozważyć taką opcję, jeżeli jest ona korzystna cenowo. Trzeba jednak pamiętać, że aby móc odliczyć internet od podatku (do 760 zł), na rachunku musi być wyróżniona opłata za sam internet (nie może być zbiorczej nazwy np. pakiet multimedialny).

 

Łącza bezprzewodowe

Nadają się dobrze do surfowania w sieci, jednak nie zastąpią nam szybkiego łącza kablowego (przynajmniej na razie). Pamiętajmy, że jakość, a więc i prędkość, zależna jest od zasięgu sieci GSM w danym miejscu, technologii stacji nadawczej oraz nawet od warunków atmosferycznych.

Internet taki sprzedawany jest podobnie jak telefony komórkowe w dwóch formach: abonament i pre-paid (z góry wykupujemy ilość danych, które możemy pobrać w określonym czasie). W obu formach najważniejszym kryterium jest limit transferu danych, po przekroczeniu którego prędkość spada tak bardzo, że praktycznie uniemożliwia poruszanie się w sieci. Podobnie jak w przypadku sieci kablowych, nie warto podpisywać umów na dłuższe okresy. Można zapytać o ofertę dla abonentów danej sieci. Dla posiadaczy numeru w danej sieci często przygotowywane są ciekawe oferty.

 

Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić dostępne oferty w internecie. Warto również porozmawiać z sąsiadami – szczególnie jeśli planujemy podłączyć się do sieci kablowej lub osiedlowej.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki