Logo Przewdonik Katolicki

Z komórką za granicą

PK
Fot.

Bardzo chętnie swoje podróże relacjonujemy bliskim przez telefon. W jaki sposób powinniśmy jednak korzystać z dobrodziejstw telekomunikacyjnych, by później nie przestraszyć się billingu otrzymanego po zakończeniu wojaży?

 

 

Kilka lat temu Unia Europejska zaczęła walkę ze zbyt wygórowanymi stawkami telekomunikacyjnymi w jej obrębie. W tym roku po raz kolejny zostają obniżone ceny roamingu. Od 1 lipca opłata za minutę połączenia w ramach Unii Europejskiej nie będzie mogła być wyższa niż 0,35 euro. Jeszcze korzystniejsza stawka będzie obowiązywać dla połączeń przychodzących. Za minutę takiej rozmowy zapłacimy nie więcej niż 0,11 euro.

 

Transmisja danych

Batalia toczyła się również o transmisję danych, a konkretniej o korzystanie z internetu poza granicami państwa. W tym wypadku operatorzy komórkowi potrafili żądać od klientów horrendalnych sum. Na szczęście również w tym sektorze usług telekomunikacyjnych ustalono wytyczne dla UE, choć wciąż stawki nie są zbyt satysfakcjonujące. Od zeszłego roku maksymalna stawka za przesyłanie danych za 1MB wynosi 0,80 euro. Operatorzy zobowiązani są także do wprowadzania limitu opłat za korzystanie z internetu, który wynosi 50 euro. I tak, gdy klient osiągnie 80 proc. tej kwoty powinien zostać poinformowany o zbliżającej się granicy przekroczenia limitu. Oczywiście przed wyjazdem do krajów UE można indywidualnie ustalić maksimum internetowej transmisji danych.

 

Wiadomości

Popularną formą pozdrawiania swoich znajomych z wakacji jest wysyłanie wiadomości tekstowych i multimedialnych. Cena za te pierwsze na terenie UE nie może być wyższa niż 0,11 euro.

Przed wyjazdem warto udać się do punktu naszej sieci komórkowej i poprosić o szczegółowy cennik opłat telekomunikacyjnych za granicą.

 

Wskazówki:

– korzystając z Internetu, powyłączaj aplikacje samodzielnie łączące się z siecią,

– szukaj dostępu do darmowego internetu za pomocą wi-fi,

– jeśli nie masz blokady simlock w telefonie, kup lokalną kartę pre-paidową (jeśli cennik jest korzystniejszy),

– jeśli nie chcesz odbierać MMS’ów w roamingu, wejdź w ustawienia wiadomości i w pozycji „automatyczne odbieranie” włącz opcję „nigdy w roamingu”.

 

ter

 

*Wszystkie ceny podawane są bez VAT

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki