Logo Przewdonik Katolicki

Przenośny odtwarzacz

Szymon Puchalski
Fot.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń służących do odtwarzania muzyki. Ponadto każdy rodzaj to kilkaset modeli. Co wybrać, by nie żałować?

 

 

Planując zakup nowego przenośnego odtwarzacza muzyki, musimy określić sobie priorytet: do czego chcemy używać to urządzenie? Jeżeli chcemy tylko słuchać muzyki, zadanie będzie prostsze, jednak warto zastanowić się, czy nie lepiej kupić bardziej rozbudowane urządzenie.

 

Odtwarzacz w telefonie

Bardzo wiele telefonów komórkowych obsługuje format mp3. Niektóre modele (zwane muzycznymi) są specjalnie przystosowane do odtwarzania plików muzycznych. Posiadają standardowe wyjście słuchawkowe – minijack, dzięki czemu możemy podłączyć słuchawki dowolnej firmy. Ponadto bardzo często wyposażone są w dodatkowe przyciski sterujące. Takie modele produkuje m.in. Nokia czy Sony Ericsson. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim fakt, że telefon komórkowy mamy zawsze ze sobą, nie musimy więc nosić dodatkowego urządzenia.

 

mp3 czy mp4?

Jeżeli zdecydujemy się na zakup oddzielnego odtwarzacza, pierwszym kryterium, na które musimy zwrócić uwagę, są odtwarzane formaty. Mamy do wyboru urządzenia obsługujące tylko pliki dźwiękowe (tzw. mp3 – „empetrójki”) oraz te, które odtwarzają dodatkowo pliki wideo i fotografie (tzw. mp4 – „empeczwórki”). Te drugie, z racji większego, kolorowego ekranu, są zdecydowanie większe.

Wybierając konkretne urządzenie (tak mp3, jak i mp4), musimy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Bardzo ważna jest jakość dźwięku. Zależy ona przede wszystkim od jakości elementów elektronicznych, dlatego najlepiej wybierać urządzenia znanych firm. Gdy zdecydujemy się na zakup odtwarzacza nieznanej firmy, z pewnością zapłacimy niższą cenę, jednak odbije się to na jakości dźwięku.

Kolejną rzeczą jest wielkość pamięci – od niej zależy, ile utworów zmieścimy. Na urządzeniu wielkości 1 GB zmieścimy mniej więcej 200 dobrej jakości utworów. Wielkość pamięci jest szczególnie istotna, jeżeli planujemy oglądanie filmów. Następnie warto zwrócić uwagę na ekran. W przypadku mp3 nie warto wybierać urządzeń z dużymi, kolorowymi ekranami, gdyż obniża to niepotrzebnie czas pracy baterii. Lepie wybrać urządzenie z niewielki ekranem, pamiętając, by wyświetlał wszystkie interesujące nas dane o utworze. W przypadku odtwarzaczy multimedialnych lepiej wybrać urządzenie z dużym ekranem, by wygodniej przeglądać filmy czy zdjęcia.

Nie możemy także zapomnieć o baterii. Jeżeli akumulator jest wbudowany, należy sprawdzić czas pracy urządzenia, a gdy odtwarzacz działa na standardowych bateriach (zazwyczaj małe paluszki AAA – pamiętajmy, że czas pracy zależy od jakości kupionych baterii).

 

Dodatkowe opcje

Niektóre urządzenia wyposażone są w dodatkowe możliwości; m.in. w nadajnik FM (bardzo przydatny w samochodzie), dyktafon czy odbiornik radiowy. Część odtwarzaczy posiada też tryb pamięci zewnętrznej, dzięki czemu może posłużyć nam jako pendrive.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki