Logo Przewdonik Katolicki

Kupujemy drukarkę

Szymon Puchalski
Fot.

Laserowa czy atramentowa? Ze skanerem, czytnikiem kart czy ekranem dotykowym? Tańsza czy droższa? Przy zakupie drukarki jest w czym wybierać.

 

 

Co chcemy drukować?

Podstawowym pytaniem, na które musimy sobie odpowiedzieć przed kupnem drukarki, jest: co chcę drukować? Jedne urządzenia przeznaczone są do drukowania zdjęć, inne do drukowania tekstu czy prostych grafik. Musimy także zdecydować się, czy drukarka ma służyć nam tylko do drukowania. Jeżeli potrzebujemy skanera, warto rozważyć kupno urządzenia wielofunkcyjnego.

 

Dla drukujących tekst

Jeżeli potrzebujemy drukarkę do drukowania tekstu czy dokumentów w firmie, najlepiej sprawdzi się drukarka laserowa. Do wyboru mamy urządzenia czarno-białe (w cenach od 250 zł) oraz kolorowe (najtańsze dostaniemy już za 350 zł). Przy kupnie warto zwrócić uwagę na cenę tonera z tuszem. Czasem przekracza ona wartość drukarki! Trzeba także pamiętać, że drukarka laserowa jest zdecydowanie większa od tradycyjnej drukarki atramentowej. Jeżeli zdecydujemy się na drukarkę kolorową, to z powodzeniem wydrukujemy kolorowe napisy, wykresy, grafiki, jednak jakość wydrukowanych zdjęć nie będzie za dobra.

 

Dla amatorów fotografii

Jeżeli często drukujemy zdjęcia, warto rozważyć zakup drukarki specjalnie do tego przystosowanej. DO wyboru mamy drukarki atramentowe (ceny od 300 zł) lub termosublimacyjne (ceny od 250 zł). Urządzenia te posiadają bardzo często czytnik kart pamięci oraz ekran dotykowy, dzięki czemu można drukować zdjęcia bez włączania komputera, poddając je szybkiej obróbce. Na drukarkach atramentowych z powodzeniem wydrukujemy także dokumenty tekstowe, natomiast drukarka termosublimacyjna służy tylko i wyłącznie do drukowania zdjęć (zwykle w formacie 10x15), ale jakość takich wydruków jest bardzo dobra -porównywalna z tradycyjną odbitką.

 

Dla domu

Jeżeli drukujemy „wszystkiego po trochu”, warto rozważyć kupno urządzenia wielofunkcyjnego (zwane inaczej kombajnem). Urządzenia te to połączenie tradycyjnej drukarki (najczęściej atramentowej, lecz bywają także laserowe ze skanerem. Mają możliwość kserowania (bez włączania komputera) oraz często wyposażone są w czytniki kart, ekrany do obróbki zdjęć, a nawet faks. Bardzo ważne jest sprawdzenie cen tonerów. Częstym chwytem reklamowym firm produkujących drukarki jest sprzedawanie bardzo tanich urządzeń, a zawyżanie cen tonerów, przez co cena eksploatacji rośnie. Czasem, gdy skończą się tusz, taniej jest kupić nową drukarkę, niż wymieniać zasobniki z atramentem.

 

Drukarka dla wielu

Niektóre drukarki wyposażone są w złącza sieciowe lub serwery wydruków (szczególnie urządzenia laserowe). Jeżeli planujemy zakup drukarki do firmy lub w naszym domu działa sieć kilku komputerów, warto rozważyć taki zakup. Dzięki temu z jednego urządzenia będzie mogło korzystać w wygodny sposób kilka osób na raz.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki