Logo Przewdonik Katolicki

Poliglota bez funduszy

Magdalena Woźniak
Fot.

Wystarczą dobre chęci, a nauka języków staje się możliwa. Bez względu na zasobność portfela. Niemożliwe?! A jednak…


 

 


 

Powrót do dzieciństwa

Nauka języków może być nie tylko tania, ale i przyjemna. Z pewnością wielu z nas w dzieciństwie bawiło się w różne gry ułatwiające zapamiętywanie wyrazów. Dlaczego więc nie wykorzystywać tych zabaw do nauki? W grupie znajomych albo rodzinnym gronie siadamy z zestawem małych kartoników. Można je kupić w sklepie lub zrobić samemu. Wystarczy wraz z dziećmi wyciąć różne obrazki lub namalować przedmioty na małych kartonikach tej samej wielkości. Każdy obraz powinien być wykonany dwukrotnie, by miał swoją parę. Rysunki podpisujemy słowami przedstawionych przedmiotów w języku, którego chcemy się nauczyć. Następnie przewrócone na drugą stronę kartoniki rozrzucamy na stole. Każdy gracz musi znaleźć parę podobnych kart, tylko dwukrotnie odwracając kartoniki w czasie swojego ruchu. Gra rozwija pamięć, ale pomaga też nauczyć się pojedynczych słówek.

 

Naukowy bałagan

Gdy cała rodzina chce poszerzyć swoje obcojęzyczne słownictwo, może również okleić przedmioty mieszkania kartkami z wyrazami objaśniającymi. Można umówić się z dziećmi, że przez jeden tydzień oklejają one, np. przedmioty zamieszczone w kuchni, a w następnym tygodniu rodzice robią to samo w salonie. Dzięki temu pociechy będą zmuszone do wyszukania odpowiednich słów w książkach, a przy tym poczują się jak nauczyciele mogący nauczyć czegoś innych domowników. Z tej propozycji nie skorzystają jednak pedanci, którzy mogą nie wytrzymać chaosu spowodowanego kartkami „ozdabiającymi” wszystko dookoła.

 

Przyjemne z pożytecznym

Dla bardziej wymagających do wykorzystania są bliskie nam wynalazki techniki. Warto zacząć od telewizora. Dobrze wyszukane kanały zagraniczne mogą być wartościowe, bo umożliwiają bezpośredni kontakt z językiem. Włączając wiadomości w obcym języku, widzimy obrazy i nawet jeśli nie zawsze rozumiemy, co dziennikarz mówi, to jednak często kojarzymy fakty i sami tłumaczymy sobie niezrozumiałe wyrazy.

Ciekawym rozwiązaniem są też cyfrowe kanały satelitarne. Korzystamy z nich poprzez dekodery, których zaawansowana technologia pozwala na przełączanie podczas oglądania filmów czy programów na inne, udostępnione przez nadawcę języki. Co więcej, za pomocą podręcznego menu pilota możemy włączyć np. funkcję wyświetlania napisów na dole ekranu. Słuchanie programu, np. w języku angielskim, może więc być podparte tłumaczeniem w języku polskim. Podobne opcje mają odtwarzacze płyt DVD.

 

Sieciowy Babel

W niektórych domach nie ma telewizora, ale za to jest komputer z dostępem do internetu. Obszernie rozbudowana sieć informatyczna wyparła w życiu niektórych  nawet telewizor. Nie dziwi więc fakt, że w internecie znajdziemy jeszcze więcej propozycji do nauki języków niż w innych środkach masowego przekazu. Do dyspozycji są różnego rodzaju witryny z całego świata ułatwiające dostęp do zagranicznej prasy, jak również fora i czaty obcojęzyczne. Warto jednak zatrzymać się przy stronach moderowanych przez Polaków. Wśród nich wyróżnia się ogromny portal proponujący naukę pięciu języków do wyboru: niemieckiego, angielskiego, hiszpańskiego, włoskiego i francuskiego. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej www.ang.pl.

Oprócz standardowych wyjaśnień gramatyki, słowniczka i testów znajdują się tam np. idiomy na każdy dzień, informacje na temat certyfikatów językowych czy giełda materiałów do nauki języków. Korzystanie z witryny jest bezpłatne i umożliwia ułożenie sobie własnego systemu nauki. Wybierając konkretne zagadnienia, których chcemy się nauczyć, możemy zaznaczyć w kalendarzu, przez ile dni ma trwać ten minikurs. Następnie wystarczy w wyznaczone przez siebie dni logować się na stronie i odrabiać zadania. Na zakończenie wybranego działu zawsze mamy test podsumowujący naukę, gdzie możemy sprawdzić efekty naszej pracy. Serwis proponuje także wpisanie do bazy adresowej swojego adresu e-mail, na który codziennie będzie przesyłane zdanie bądź słowo w obcym języku. Dla internautów zainteresowanych konwersacjami zamieszczono bazę numerów Gadu-Gadu osób chcących nawiązać kontakt w konkretnym języku.

Propozycje nauki języków można wciąż mnożyć. W sklepach znajduje się mnóstwo gier edukacyjnych, które mogą nam pomóc przyswoić sobie obcojęzyczne zwroty. Czasem jednak wystarczy wejść do biblioteki i sięgnąć po obcojęzyczną literaturę, ściągnąć programy do nauki na odtwarzacz mp3 lub samemu twórczo pomyśleć, by nauka była przyjemna i co najważniejsze niedroga. Wystarczy przecież tylko chcieć…

 

W sieci

www.ang.pl – nauka 5 języków do wyboru

megaslownik.pl – rozbudowany słownik

www.myenglish.pl – m.in. nauka języka przez Gadu-Gadu

www.filus.edu.pl – wszystko o certyfikatach językowych

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki