Logo Przewdonik Katolicki

Wydrukuj bilet w domu

Szymon Puchalski
Fot.

Planując wakacyjną podróż jedną z ważniejszych rzeczy, którą musimy załatwić, są bilety. Na szczęście możemy zapomnieć już o staniu w kolejce i dodatkowej wizycie w mieście.

 

 

Co będzie potrzebne?

By kupić bilet za pośrednictwem internetu, potrzebny jest oczywiście komputer z dostępem do globalnej sieci. Niezbędne będzie także posiadanie konta poczty elektronicznej oraz drukarki do wydrukowania biletu. Aby zapłacić za bilet, przyda się także konto bankowe, umożliwiające dokonywanie przelewów on-line. Oprócz banków typowo internetowych (np. mBank, Inteligo), praktycznie z każdego banku możemy dokonać płatności w internecie. Zapłaty możemy dokonać także za pomocą specjalnych kart wirtualnych.

 

Bilet PKP w 5 minut

Bardzo wygodny system sprzedaży internetowej wprowadziły PKP kilka lat temu. Po wejściu na stronę https://bilet.intercity.pl/irez/ należy założyć nowe konto. Podczas rejestracji będziemy musieli podać nasze dane (m.in. imię, nazwisko, adres) oraz nr dokumentu tożsamości (np. dowodu osobistego, prawa jazdy czy legitymacji). Po założeniu nowego konta możemy zalogować się w systemie i przejść do kupna biletów. Cały proces składa się z kilku punktów. Na początku wyszukujemy połączenie (podając miejscowość początkową i końcową oraz dzień i godzinę). Po wybraniu jednego ze znalezionych połączeń podajemy liczbę biletów, ewentualne zniżki, rodzaj wagonu, miejsc, na końcu dokonujemy zapłaty. Proces płatności powinien potrwać kilka minut. Po tym czasie będziemy mogli wydrukować swój bilet, który należy wziąć ze sobą do pociągu.

 

Samolot trudniej

Dużo bardziej skomplikowany jest zakup biletu lotniczego. Spowodowane jest to kilkoma faktami. Po pierwsze, połączenia między danymi lotniskami realizowane są przez wielu przewoźników, w tym także tanie linie lotnicze. Po drugie, cena zależy m.in. od czasu rezerwacji oraz pośredników. W sieci dostępnych jest wiele serwisów, za pośrednictwem których możemy kupić bilet (m.in. www.biletylotnicze.pl, www.biletylotnicze.com.pl, http://lotnicze-bilety.pl). Przed dokonaniem zakupu warto poszukać połączeń na kilku stronach, ponieważ mogą się one znacząco różnić ceną. Sama procedura kupna wygląda podobnie jak w przypadku biletu PKP. Wyszukujemy połączenie, wybieramy liczbę i rodzaj biletów, dokonujemy płatności, a na końcu drukujemy potwierdzenie.

 

Przede wszystkim czytać

Poza biletami na połączenia kolejowe, lotnicze, w internecie możemy kupić bilety np. do kina, na koncerty, do teatru oraz na wiele innych wydarzeń kulturalnych. Zazwyczaj każda instytucja ma własny system sprzedaży biletów. Warto więc przed wyjazdem sprawdzić, czy nie można kupić biletu na stronie internetowej organizatora, a przy kupnie biletu pamiętajmy, aby wszystko dokładnie przeczytać, zanim klikniemy: kup.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki