Czym jest Opus Dei? 
Opus Dei (z łac. Dzieło Boże) to Prałatura Kościoła Katolickiego założona w 1928 roku przez św. Josemarię Escrivę. Ma na celu ukazanie, że życie codzienne jest okazją do spotkania z Bogiem, służenia innym i ulepszania społeczeństwa. Działalność kieruje przede wszystkim na formację duchową. Ludzie z Opus Dei prowadzą ośrodki dla osób w różnym wieku i różnego stanu, pomagając im zrozumieć i wcielić zasady życia chrześcijańskiego w rzeczywistość osobistą i zawodową. Tego rodzaju apostolstwo kładzie nacisk na świadectwo służby – członkowie i przyjaciele Opus Dei starają się w swoich środowiskach dawać świadectwo Bożej miłości poprzez jak najlepsze wykonywanie swoich obowiązków. Mówiąc o czasie, kiedy Jezus przebywał w Nazarecie (o tzw. życiu ukrytym Jezusa), chcą ukazywać wielkość codziennych trudów.
Na czym polega działalność ludzi związanych z Opus Dei?
Apostolstwo służby i heroizmu życia codziennego to próba doskonalenia się w miejscu pracy – podejmują je osoby wykonujące różne zawody, żyjące w małżeństwie i samotni, kapłani i świeccy. Uniwersalność idei świętości, którą głosi Dzieło, to podejście do pracy i drugiego człowieka w duchu Ewangelii – służba jako uświęcanie się wymaga dawania siebie tam, gdzie żyjemy.
Działalność ośrodków formacyjnych Opus Dei kieruje się z kolei na głoszenie tej prawdy w formie rekolekcji i cotygodniowych kręgów ewangelizacyjnych, a także wiele praktycznych kursów dotyczących np. prowadzenia domu czy doradztwa zawodowego, wykłady o nauce społecznej Kościoła oraz organizowanie klubów młodzieżowych.
Dlaczego formacja duchowa prowadzona jest oddzielnie dla kobiet i mężczyzn?
Kobiety i mężczyźni różnią się od siebie - mają odmienne role; różne potrzeby i problemy. Jest to brane pod uwagę przy kształtowaniu programu formacyjnego. Np. w Poznaniu działają: Ośrodek Kulturalny Antrejka (www.w-antrejce.blogspot.com) dla dziewcząt i kobiet oraz „Sołek” dla chłopców i mężczyzn (www.solek.pl).
Rozmawiała
Monika Nowacka