Logo Przewdonik Katolicki

Młodzi pytają o Opus Dei

Monika Nowacka
Fot.

Odpowiada: Barbara Wachsman, studentka związana z Opus Dei

 

Czym jest Opus Dei?

Opus Dei (z łac. Dzieło Boże) to Prałatura Kościoła Katolickiego założona w 1928 roku przez św. Josemarię Escrivę. Ma na celu ukazanie, że życie codzienne jest okazją do spotkania z Bogiem, służenia innym i ulepszania społeczeństwa. Działalność kieruje przede wszystkim na formację duchową. Ludzie z Opus Dei prowadzą ośrodki dla osób w różnym wieku i różnego stanu, pomagając im zrozumieć i wcielić zasady życia chrześcijańskiego w rzeczywistość osobistą i zawodową. Tego rodzaju apostolstwo kładzie nacisk na świadectwo służby – członkowie i przyjaciele Opus Dei starają się w swoich środowiskach dawać świadectwo Bożej miłości poprzez jak najlepsze wykonywanie swoich obowiązków. Mówiąc o czasie, kiedy Jezus przebywał w Nazarecie (o tzw. życiu ukrytym Jezusa), chcą ukazywać wielkość codziennych trudów.

 

Na czym polega działalność ludzi związanych z Opus Dei?

Apostolstwo służby i heroizmu życia codziennego to próba doskonalenia się w miejscu pracy – podejmują je osoby wykonujące różne zawody, żyjące w małżeństwie i samotni, kapłani i świeccy. Uniwersalność idei świętości, którą głosi Dzieło, to podejście do pracy i drugiego człowieka w duchu Ewangelii – służba jako uświęcanie się wymaga dawania siebie tam, gdzie żyjemy.

Działalność ośrodków formacyjnych Opus Dei kieruje się z kolei na głoszenie tej prawdy w formie rekolekcji i cotygodniowych kręgów ewangelizacyjnych, a także wiele praktycznych kursów dotyczących np. prowadzenia domu czy doradztwa zawodowego, wykłady o nauce społecznej Kościoła oraz organizowanie klubów młodzieżowych.

 

Dlaczego formacja duchowa prowadzona jest oddzielnie dla kobiet i mężczyzn?

Kobiety i mężczyźni różnią się od siebie - mają odmienne role; różne potrzeby i problemy. Jest to brane pod uwagę przy kształtowaniu programu formacyjnego. Np. w Poznaniu działają: Ośrodek Kulturalny Antrejka (www.w-antrejce.blogspot.com) dla dziewcząt i kobiet oraz „Sołek” dla chłopców i mężczyzn (www.solek.pl).

 

Rozmawiała

Monika Nowacka

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki