Logo Przewdonik Katolicki

Młodzi pytają o sekty

Monika Nowacka
Fot.

Odpowiada: asp. Joanna Kęcińska, zespół profilaktyki społecznej, wydział prewencji KWP w Poznaniu

 

Czym jest sekta?

 

– To grupa posiadająca silnie rozwiniętą strukturę władzy. Charakteryzuje się istotną rozbieżnością celów deklarowanych i realizowanych. Sekta ukrywa normy, które tak naprawdę regulują życie jej członków.

 

Jakie można wskazać charakterystyczne cechy sekt?

 

– Sekta to grupa destrukcyjna. Nowych członków werbuje nie udzielając ścisłych informacji na temat swojej działalności. Wyrabia przekonanie, że dotychczasowe działania i poglądy danej osoby są błędne. Osoba werbowana stopniowo izoluje się od rodziny i przyjaciół. Sekta niszczy wolność i indywidualność człowieka. 

 

W jaki sposób sekty pozyskują nowych członków?

 

– Podczas agitacji wykorzystują wiele metod i technik psychomanipulacyjnych. Podczas pierwszych spotkań nic nie wzbudza podejrzeń. Na początku wszyscy wydają się być bardzo mili, sympatyczni, obdarzają przyjaźnią, okazują zainteresowanie i troskę. Takie postępowanie nie jest przypadkowe. Jest to zaplanowane w szczegółach „bombardowanie miłością”.

 

„Sekty destrukcyjne” należy kojarzyć z działaniami o charakterze religijnym?

 

– Niekoniecznie. Czasem są to  grupy o charakterze religijnym, ale można coraz częściej spotkać się także z różnego rodzaju ofertami taniej pomocy, atrakcyjnymi szkoleniami, tanimi wyjazdami wakacyjnymi np. na kursy językowe za granicę. Tak naprawdę nie można określić, w jakich sferach życia społecznego można spotkać tzw. werbowników.

 

Kiedy policja podejmuje działania?

 

– Sama działalność sekt, zgodnie z  polskim prawem, nie jest zabroniona. Nie możemy ingerować w prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania. Konkretne działania w stosunku do danych osób podjąć możemy dopiero, gdy zostanie zgłoszone popełnienie przestępstwa, np. na tle seksualnym czy dojdzie do użycia przemocy względem osoby zwerbowanej.

 

 

Rozmawiała

Monika Nowacka

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki