
Czym jest sekta?
– To grupa posiadająca silnie rozwiniętą strukturę władzy. Charakteryzuje się istotną rozbieżnością celów deklarowanych i realizowanych. Sekta ukrywa normy, które tak naprawdę regulują życie jej członków.
Jakie można wskazać charakterystyczne cechy sekt?
– Sekta to grupa destrukcyjna. Nowych członków werbuje nie udzielając ścisłych informacji na temat swojej działalności. Wyrabia przekonanie, że dotychczasowe działania i poglądy danej osoby są błędne. Osoba werbowana stopniowo izoluje się od rodziny i przyjaciół. Sekta niszczy wolność i indywidualność człowieka.
W jaki sposób sekty pozyskują nowych członków?
– Podczas agitacji wykorzystują wiele metod i technik psychomanipulacyjnych. Podczas pierwszych spotkań nic nie wzbudza podejrzeń. Na początku wszyscy wydają się być bardzo mili, sympatyczni, obdarzają przyjaźnią, okazują zainteresowanie i troskę. Takie postępowanie nie jest przypadkowe. Jest to zaplanowane w szczegółach „bombardowanie miłością”.
„Sekty destrukcyjne” należy kojarzyć z działaniami o charakterze religijnym?
– Niekoniecznie. Czasem są to grupy o charakterze religijnym, ale można coraz częściej spotkać się także z różnego rodzaju ofertami taniej pomocy, atrakcyjnymi szkoleniami, tanimi wyjazdami wakacyjnymi np. na kursy językowe za granicę. Tak naprawdę nie można określić, w jakich sferach życia społecznego można spotkać tzw. werbowników.
Kiedy policja podejmuje działania?
– Sama działalność sekt, zgodnie z polskim prawem, nie jest zabroniona. Nie możemy ingerować w prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania. Konkretne działania w stosunku do danych osób podjąć możemy dopiero, gdy zostanie zgłoszone popełnienie przestępstwa, np. na tle seksualnym czy dojdzie do użycia przemocy względem osoby zwerbowanej.
Rozmawiała
Monika Nowacka