Logo Przewdonik Katolicki

Lizbona

PK
Fot.

Lizbona, stolica Portugalii, leży na wybrzeżu Atlantyku nad ujściem Tagu.

W okresie wielkich odkryć geograficznych z leżącego u ujścia Tagu portu Belém wyruszały żaglowce do najdalszych rejonów świata i przywoziły stamtąd ogromne kosztowności. Dzięki nim powstały bardzo bogato zdobione, ogromne budowle. Niestety, niewiele dotrwano do naszych czasów – miasto dwukrotnie było kompletnie zburzone podczas trzęsień ziemi – w 1531 i 1755 roku. To drugie miało siłę 9 stopni w skali Richtera. Tragedii dopełniła potężna, 10-metrowa fala tsunami. Zginęło wówczas ok. 60 tys. ludzi, a miasto zamieniło się w ruinę; przetrwały jedynie zabudowania dzielnic Alfamy i Belém.

Alfama, rozsławiona pieśniami fado, należy do najważniejszych atrakcji turystycznych Lizbony. Spacer jej uliczkami dostarcza niezwykłych wrażeń­ – brukowane uliczki wznoszą się i opadają, czasem z jednej na drugą przechodzi się schodami. Zabudowane są starymi domami, wyłożonymi płytkami zwanymi „azulejos”.

W Lizbonie w 1195 urodził się Antoni Padewski – jeden z najbardziej znanych świętych. Kościół św. Antoniego wzniesiono na miejscu, gdzie stał jego dom.

 

Tekst i foto: D. Witkowska

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki