Logo Przewdonik Katolicki

Studźmy emocje [sprawa VIII LO]

Adam Suwart
Fot.

Z Elżbietą Leszczyńską, Wielkopolskim Kuratorem Oświaty, rozmawia Adam Suwart

 

 

Czy Kuratorium Oświaty w Poznaniu zajmuje jakieś stanowisko w związku ze sprawą nieruchomości, na terenie której znajduje się VIII LO w Poznaniu? Jaki jest stosunek Kuratorium do rozpoczętego w tej szkole protestu, wyrażającego się m.in. w akcji medialnej, zorganizowaniu marszu, powstaniu strony internetowej ratujmyosemke.pl, flagowaniu budynku…?

– Niepokoje w sprawie VIII LO powinny być rozwiane, gdyż znane jest stanowisko Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, w którym oświadcza, że nie zamierza doprowadzić do likwidacji szkoły oraz że los szkolnictwa, uczniów i nauczycieli jest dla niej ważny. Problem budynku szkolnego jest kwestią uzgodnień pomiędzy stronami, a więc przedstawicielami kurii i władz miasta. Kuratorium Oświaty w Poznaniu jest przekonane, że zainteresowane strony wypracują korzystne rozwiązanie.

 

Czy zdaniem Kuratorium uczniowie powinni być angażowani w działania protestacyjne, w związku z rokowaniami, jakie przebiegają pomiędzy miastem Poznań a archidiecezją poznańską w sprawie wspomnianej nieruchomości?

– Niepotrzebne jest włączanie w ten proces młodzieży, a tym bardziej podsycanie jej niepokoju poprzez niektóre sensacyjne komentarze i akcje medialne. Młodzież nie powinna być angażowana w działania skierowane przeciwko komukolwiek. VIII Liceum, jedno z najlepszych w Poznaniu, to szkoła o pięknej tradycji, która może się poszczycić swoimi uczniami i absolwentami, a jego bardzo dobra praca dydaktyczna i wychowawcza jest znana, doceniana i potrzebna społeczeństwu. Tocząca się sprawa dotyczy budynku a nie szkoły. Należy więc spokojnie poczekać na rozstrzygnięcie i ostudzić emocje uczniów.

 

Jakie jest stanowisko Pani Kurator w sprawie przerywania zajęć dydaktycznych i udziału uczniów w tym czasie w masowym spotkaniu wspólnoty szkolnej VIII LO z przedstawicielami władz miasta, jak to miało miejsce w piątek 20 marca?

– Szkoła nie jest organizatorem marszu, to inicjatywa osób dorosłych, absolwentów szkoły, rodziców uczniów, sympatyków „Ósemki”. Zajęcia dydaktyczne nie mogą być przerywane, a uczniowie nie powinni w nim uczestniczyć. W piątek 20 marca wiceprezydent miasta Poznania, pan Maciej Frankiewicz przybył do VIII LO na spotkanie w czasie, kiedy przeważająca część młodzieży była już po lekcjach. Młodzież z kilku klas, które Prezydent sam zaprosił na spotkanie odpracowała w kolejny piątek tę „straconą godzinę.

 

 

Przeczytaj również:

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki