Logo Przewdonik Katolicki

Wolontariat

PK
Fot.

Kto może zostać wolontariuszem? - Wolontariuszem może być każdy, kto pragnie dzielić się z innymi swoim czasem, zdolnościami i sercem. Wolontariusz Caritas powinien oznaczać się gotowością służenia ludziom na wzór Chrystusa, który Nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie jako okup za wielu (Mt 20, 28). Nie trzeba...

Kto może zostać wolontariuszem?

 

- Wolontariuszem może być każdy, kto pragnie dzielić się z innymi swoim czasem, zdolnościami i sercem. Wolontariusz Caritas powinien oznaczać się gotowością służenia ludziom na wzór Chrystusa, który „Nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie jako okup za wielu” (Mt 20, 28). Nie trzeba posiadać specjalistycznego przygotowania lub wykształcenia, aby pomagać innym. Najistotniejsze jest zaangażowanie się sercem w posługę ubogim i potrzebującym pomocy. Bardzo ważne jest również odpowiedzialne podjęcie obowiązków. Wolontariusz nie powinien podejmować czegoś, czemu nie będzie w stanie sprostać.

Na czym polega praca wolontariusza?


- Jan Paweł II powiedział kiedyś do wolontariuszy, że człowiek realizuje się wtedy, kiedy kocha i daje siebie innym. Praca wolontariusza będzie zatem polegała przede wszystkim na byciu wrażliwym na ludzi potrzebujących pomocy. Nie chodzi o zaradzanie wszystkim problemom, ale o towarzyszenie człowiekowi, który znalazł się w trudnej sytuacji życiowej.


Czy pomagamy tylko od święta?

 

- Trzeba przyznać, że w ostatnich latach rośnie zaangażowanie Polaków w bezinteresowna działalność na rzecz innych. Chociaż trzeba też szczerze powiedzieć, że mamy jeszcze wiele do zrobienia w tej dziedzinie. Jeśli chodzi o rozwój wolontariatu, na 32 kraje europejskie Polska znajduje się na 29. miejscu.

 

Bardzo często mówi się, że zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka jest widoczne tylko w okresie przedświątecznym. Wydaje mi się jednak, że jeśli ktoś prawdziwie jest zaangażowany w dzieło miłości, to nie pomaga tylko w sposób jednorazowy.

 

Gdzie mogą zgłaszać się chętni do pomocy?

 

- W siedzibie Caritas Archidiecezji Poznańskiej przy Rynku Wildeckim 4a. Działają również  Szkolne Koła Caritas, których w naszej archidiecezji jest 52 – najwięcej w szkołach podstawowych i gimnazjach.

 

  Rozmawiała: Monika Nowacka

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki