Logo Przewdonik Katolicki

Uczniowie Kalasancjusza

Renata Krzyszkowska
Fot.

W pierwszej parafiadzie wzięło udział ok. 300 młodych ludzi, dziś liczba uczestników jest już dziesięć razy większa i z roku na rok rośnie. W przedsięwzięciu uczestniczy ponad 4 tys. szkół, klubów, domów dziecka i świetlic, zawsze w łączności z własną parafią. Organizatorzy, czyli Zakon Pijarów, po prostu wiedzą, jak trafić...

W pierwszej parafiadzie wzięło udział ok. 300 młodych ludzi, dziś liczba uczestników jest już dziesięć razy większa i z roku na rok rośnie. W przedsięwzięciu uczestniczy ponad 4 tys. szkół, klubów, domów dziecka i świetlic, zawsze w łączności z własną parafią. Organizatorzy, czyli Zakon Pijarów, po prostu wiedzą, jak trafić do młodych, a wszystko przygotowywane jest z dużym rozmachem.


Nie tylko sport


 Każdy dzień finałowej parafiady zawsze rozpoczyna się wspólnie odmawianą jutrznią i Mszą św. Potem jest śniadanie i od godz. 10 do 15 współzawodnictwo sportowe w piętnastu dyscyplinach. Oddzielnie startują chłopcy, dziewczęta i młodzież niepełnosprawna, wszyscy w swoich grupach wiekowych. Ci, którzy nie biorą udziału w zawodach, dopingują innych, biorą udział w różnych konkursach albo zwiedzają Warszawę. Od godz. 13 do 15 jest obiad, a od godz. 16 rozpoczyna się blok zajęć „teatralnych”. Można wziąć udział w warsztatach aktorskich lub konkursach, np. plastycznych, muzycznych czy wiedzy z różnych przedmiotów. Codziennie o godz. 17.30 jest gala, czyli wręczenie nagród i wyróżnień zwycięzcom zawodów sportowych i konkursów. Na tę uroczystość codziennie zapraszani są i przybywają znani sportowcy, ludzie kultury i sztuki. Od 18.30 do 20.00 jest kolacja, a po niej odbywa się dalsza część programu: gry, zabawy integracyjne z wodzirejami, śpiewy, tańce. W tym roku odbędzie się też koncert zespołu Arka Noego. Codziennie jest też apel maryjny.


Namiotowe miasteczko


 – Od trzech lat korzystamy z gościnności kampusu akademickiego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Znajdują się tu, jedne z najnowocześniejszych w Polsce, obiekty dydaktyczne, sportowe i noclegowe. Młodzież przebywa w naprawdę komfortowych warunkach i korzysta ze smacznych posiłków przygotowywanych dla trzech i pół tysiąca gości – mówi o. Józef Joniec SP, współtwórca parafiady. Miasteczko parafiadowe funkcjonuje niezależnie od pogody dzięki m.in. kilkunastu rozstawionym namiotom, w których odbywają się konkursy i spotkania, znajduje się kaplica, biuro prasowe, kafejka internetowa, punkt informacyjny, gdzie można się napić herbaty i porozmawiać. Największy namiot ma powierzchnię 1500 metrów kwadratowych. – Korzystamy też z innych pobliskich obiektów sportowych, w tym m.in. z Akademii Wychowania Fizycznego. Dla uczestników parafia dy bezpłatnie otwierają swoje drzwi warszawskie muzea – dodaje ojciec Józef Joniec SP.


Z różnych krajów i Kościołów


 Parafiadę błogosławił od początku sam Jan Paweł II. W tym roku z okazji jubileuszu swego apostolskiego błogosławieństwa udzielił też Ojciec Święty j g p g g Benedykt XVI. Od 1992 r. projekt jest realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Sportu i Turystyki, Senatem RP, miastem stołecznym Warszawą. Od 1994 roku parafiada współpracuje z organizacjami zagranicznymi, jak: Centro Sportivo Italiano czy Federation Internationale Catholique d’Education Physique et Sportive. By wszystkiemu sprostać, w 1992 r. powołano Stowarzyszenie Parafiada im. Świętego Józep , p fa Kalasancjusza, założyciela Zakonu Pijarów, twórcy pierwszej szkoły powszechnej, patrona szkół chrześcijańskich na całym świecie. Ruch parafiadowy spotkał się z zainteresowaniem także w innych krajach. Uczestnicy przybywają więc z całej Europy, najliczniej ze Wschodu. Ok. 900 dzieci przyjeżdża z polskich rodzin mieszkających na Ukrainie, Litwie, Łotwie, w Kazachstanie, Rosji, Białorusi czy Mołdawii. Reprezentują nie tylko parafie rzymskokatolickie, ale także prawosławne i greckokatolickie. Maksyma: „Ruch rzeźbi umysł, serce, ciało” odnosi się przecież do wszystkich.


Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki