Logo Przewdonik Katolicki

Bo liczy się jakość

PK
Fot.

Dokąd w tym roku? Z roku na rok, jak donoszą badania, rośnie liczba osób, które za cel swojej podróży wybierają miejsca poza granicami naszego kraju. Spora też grupa ludzi decyduje się na łączenie odpoczynku z poznawaniem nowych, często ciekawych, mało znanych miejsc. Pomimo niestabilnej sytuacji politycznej, Ziemia Święta, zwłaszcza na początku i końcu okresu...

Dokąd w tym roku?

Z roku na rok, jak donoszą badania, rośnie liczba osób, które za cel swojej podróży wybierają miejsca poza granicami naszego kraju. Spora też grupa ludzi decyduje się na łączenie odpoczynku z poznawaniem nowych, często ciekawych, mało znanych miejsc. Pomimo niestabilnej sytuacji politycznej, Ziemia Święta, zwłaszcza na początku i końcu okresu wakacyjnego, jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na świecie. Niewielu jednak wie, że na drugim krańcu globu istnieje replika Jerozolimy, jednak o bardziej komercyjnym charakterze.

 

Najdziwniejszy park...

Wybudowany w 2001 roku za niemalże 16 milionów dolarów Holy Land Experience w Orlando na Florydzie to replika Ziemi Świętej. Jego pomysłodawcą jest Marv Rosenthal – baptysta, który jak sam podkreśla, chciał „przybliżać Boga w historycznym, kulturowym i geograficznym aspekcie”. Na 15 akrach znajdują się najbardziej charakterystyczne budowle Jerozolimy, znane zarówno z Nowego, jak i Starego Testamentu, jak świątynia Heroda czy grób Chrystusa. Ponadto w tamtejszym muzeum można zwiedzać liczne wystawy o tematyce biblijnej. A wszystko po to, by „przenieść turystów w świat Jerozolimy sprzed 2000 lat”. Można tu zakupić różnorakie pamiątki, jak twierdzi producent, wykonane z drzewa oliwnego pochodzącego z Ziemi Świętej. Odbywają się tu także inscenizacje drogi krzyżowej. W przeciwieństwie do znanych nam, polskich inscenizacji, zwłaszcza organizowanych w okresie Wielkiego Postu w Kalwarii Zebrzydowskiej czy na poznańskiej Cytadeli, mają one całkowicie inny wymiar. Przede wszystkim pozbawione są charakteru religijnego, bowiem zmierząjącemu na Golgotę Chrystusowi, towarzyszą turyści zaopatrzeni w kamery, komórki, aparaty. Choć organizatorzy dbają, by zapewnić widzom jak najbardziej zbliżony obraz do wydarzeń sprzed 2000 lat, to zakrawa to o profanację, przeradzając się w zwykłą rozrywkę.  Park ten budzi wiele kontrowersji i skłania ku debacie na temat komercjalizacji religii chrześcijańskiej.

 

 

Strój godny

Jak widać na powyżej przedstawionym przykładzie, z roku na rok jesteśmy coraz bardziej skłonni do akceptowania zachowań, które kiedyś były piętnowane, zauważa się to zwłaszcza w czasie wakacji. Pomimo niedawnej akcji dotyczącej odpowiedniego stroju w kościele, której hasłem były słowa: „tu strój bardziej godny niż wygodny”, trzeba zastanowić się, czy przyniosła ona pożądany skutek. Biorąc przykład zwłaszcza z najczęściej odwiedzanych przez wierzących miejsc, tj. Bazyliki św. Piotra w Rzymie, może i u nas powinny zapanować bardziej restrykcyjne wymagania. W większości kościołów we Włoszech nie zostaniemy wpuszczeni, jeśli nie mamy na sobie odpowiedniego stroju. Osoby, które oponują wobec tego, często argumentują, że kościół w momencie zwiedzania pełni rolę obiektu turystycznego, a nie miejsca sakralnego, jednak i w innych religiach, żydowskiej czy muzułmańskiej obowiązują reguły, które dotyczą turystów. Warto wspomnieć jeszcze o zachowaniach, i to nie wyłącznie osób młodych, na których zazwyczaj wskazuje się przy takich okazjach, podczas Mszy św. odprawianych „na powietrzu”, np. podczas pielgrzymek czy też niedawno obchodzonej uroczystości Bożego Ciała. Można wtedy zauważyć, że niektórzy zdają się mylić nabożeństwo ze spotkaniem towarzyskim czy też z okazją do „załatwienia interesu”.

 

Wakacje mają sprzyjać rozluźnieniu, zasłużonemu odpoczynkowi. Należy jednak pamiętać, że nie może to dotyczyć sfery religijnej. Zwykło się zwracać uwagę na to, by nie opuszczać niedzielnej Eucharystii w okresie lata, ale może warto też zapytać jak tę Eucharystię przeżywamy? I warto też pamiętać o wielu innych sprawach, bo ta cała reszta ma przecież też wielkie znaczenie.

 

Weronika Stachura

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki